لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

آمریکا نشست سازمان همکاری اسلامی در مورد جنگ غزه را به دقت دنبال می‌کند


ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

آمریکا اعلام کرد که نشست اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی در مورد جنگ غزه را دنبال خواهد کرد، اما به دلیل این که عضو این سازمان نیست، در آن شرکت نخواهد کرد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت: «ما این نشست را با دقت دنبال می‌کنیم و با شرکای خود در سازمان همکاری اسلامی در تماس خواهیم بود.»

این نشست قرار است روز یکشنبه، ۲۱ آبان در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، برگزار شود. عربستان سعودی رئیس دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌ دولت جمهوری اسلامی نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه گفته بود که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باید انواع تحریم‌ها، از جمله تحریم نفتی، علیه اسرائیل اعمال کنند و کشورهایی که با اسرائیل روابط دیپلماتیک دارند، سفیر خود را از این کشور اخراج کنند.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG