لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

واکنش ها به درگذشت احسان یارشاطر، بنیانگذار دانشنامه ایرانیکا


درگذشت احسان یارشاطر، پژوهشگر زبان فارسی و بنیانگذار دانشنامه ایرانیکا واکنش چهره‌های برجسته و وزارت خارجه ایالات متحده را در پی داشت.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۲ شهریور در حساب توئیتری فارسی خود در گذشت این پژوهشگر زبان فارسی و فرهنگ ایران را به دوستداران او تسلیت گفت.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در پیامی یارشاطر را از «مفاخر ملی ایران» خواند که «خدمات بزرگ او در شناساندن فرهنگ و تاریخ و ادب ایران به جهانیان فراموش‌ناشدنی است.»

فیروز نادری، دانشمند برجسته ایرانی آمریکایی و مدیر پیشین اکتشافات منظومه شمسی در ناسا، نیز از او به عنوان یک اسطوره یاد کرد.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز به درگذشت احسان یارشاطر واکنش نشان داده و از وی با این جمله او یاد کردند که گفته بود: «وطن برای من جایی است که بتوان برای ایران کار کرد.»

او در جای دیگری نیز گفته بود که وطن او فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی است.

احسان یارشاطر، بنیانگذار و مدیر دانشنامه ایرانیکا و بنیانگذار مرکز ایران‌شناسی در نیویورک، یکشنبه ۱۱ شهریور در کالیفرنیا درگذشت.

پرفسور یارشاطر که ۹۸ سال داشت، دکترای ادبیات فارسی داشت و از استادان برجسته دانشگاه کلمبیا در نیویورک بود.

دانشنامه ایرانیکا که از معتبرترین منابع شناخت فرهنگ ایران در زبان انگلیسی است و از آن به عنوان بزرگترین و جامع‌ترین پروژه ایرانشناسی یاد می‌شود، در سال ۱۳۴۷ به پیشنهاد احسان یارشاطر و با بودجه‌ای دو میلیون دلاری شکل گرفت. بودجه این دانشنامه پس از پیروزی انقلاب اسلامی قطع شد و ادامه کار به بخش ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیا منتقل شد تا با مدیریت احسان یارشاطر تکمیل شود.

بخش نخست مستند صدای آمریکا درباره احسان یارشاطر

بخش دوم مستند صدای آمریکا درباره احسان یارشاطر

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG