لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

قدردانی از مسئول دانشنامه ایرانیکا در جشن نوروزی ایرانیان در لس آنجلس


در مراسمی که به مناسبت فرارسیدن عید باستانی نوروز در موزه هنری لس آنجلس(لاکما) توسط بنیاد فرهنگ برگزار شد، طی مراسمی از پروفسور احسان یارشاطر، مسئول دانشنامه ایرانیکا قدردانی شد و مدال یک عمر فعالیت برای احیای فرهنگ ایران به این شخصیت فرهنگی ساکن نیویورک اهدا شد.

این برنامه نوروزی که به مدت دو روز برگزار شد، شامل یک گرد هم آیی خصوصی، سخنرانی و نمایش فیلمی درباره ایران از یک فیلمساز ساکن داخل کشور، اجرای باله زال و رودابه توسط گروه رقص جانبازیان به همراه نقالی به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط شهلا ساروخی خواننده ساکن لس آنجلس، اجرای موسیقی سنتی، پرده برداری از سفره هفت سین در محوطه موزه و برنامه های ویژه گرد هم آیی جوانان ایرانی بود.

بیناد فرهنگ که از سال ۲۰۰۸ در شهر لس آنجلس پایه گذاری شده است موسسه ای است، غیر انتفاعی، غیرسیاسی و غیرمذهبی که به منظور آشنا ساختن ایرانیان و غیر ایرانیان با فرهنگ و هنر ایرانی توسط علی رازی، رییس کرسی رندالف هرست دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و یکی از شخصیت های موفق جامعه ایرانی در کالیفرنیای جنوبی پایه گذاری شده است.

دکتر علی رازی بنیاد فرهنگ را وسیله ای برای ایجاد ارتباط با جوامع غیرایرانی می داند:«این مساله برای من بسیار اهمیت دارد که بتوانیم فرهنگ چند هزار ساله ایرانیان را به مردم دیگر جهان نشان دهیم و همین که در خیابان های لس آنجلس از چند هفته پیش پرچم های مخصوصی به مناسبت فرارسیدن نوروز به چشم می خورد، هم این که دیدارکنندگان از موزه می توانند به طور رایگان به تماشای یک باله ایرانی به دو زبان فارسی و انگلیسی بنشینند. این ها همه به شناساندن فرهنگ ایران به دیگران کمک می کند.»

برنامه نوروزی ایرانیان در موزه هنری لس آنجلس با هم کاری دکتر سعید موسوی، کیوریتور بخش تاریخ اسلامی این موزه برگزار شد که از چند هفته پیش ۳۲ قطعه از عکس های شادی قدیریان، عکاس ساکن ایران را که تصاویری از زنانی با لباس های دوران قاجار و اشیا مدرن است را در بخشی از این موزه به نمایش گذاشته است. این تصاویر نموداری از تضادهایی است که در ایران امروز وجود دارد که عکاس آن را «نوعی سردرگمی میان مدرنیته و تحجر» خوانده است.

پروفسور احسان یارشاطر که برای دریافت مدال یک عمر فعالیت فرهنگی به لس آنجلس آمده بود پس از اجرای این مراسم به صدای آمریکا گفت :«من بسیار از این واقعه خوشحالم اما این مدال در حقیقت به تمام همکاران من تعلق دارد که در طول سالیان برای به ثمر رساندن دانشنامه به من کمک کرده اند. این مدال مال آن هاست.»

در طول برگزاری برنامه های نوروزی بنیاد فرهنگ در موزه هنری لس آنجلس، شرکت کنندگان توانستند از این مجموعه عکس ها دیدن کنند و در حیات موزه، در کنار سفره هفت سین به موسیقی سنتی ایرانی که به صورت زنده توسط نوازندگان اجرا می شد گوش دهند.

XS
SM
MD
LG