لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

دو سندیکای کارگری در ایران خواستار آزادی شریفه محمدی و سیروس فتحی شدند


سیروس فتحی و شریفه محمدی، دو فعال کارگری بازداشتی.
سیروس فتحی و شریفه محمدی، دو فعال کارگری بازداشتی.

دو سندیکای کارگری در ایران در بیانیه‌هایی خواستار آزادی شریفه محمدی و همسرش؛ سیروس فتحی، دو فعال کارگری زندانی در رشت شدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با اشاره به بازداشت خانم محمدی در ۱۴ آذر سال گذشته و بازداشت آقای فتحی در ۲۲ خرداد امسال نوشت: سیروس فتحی پس از بازداشت به دست نیروهای امنیتی، تحت بازجویی ماموران وزارت اطلاعات رشت قرار دارد.

این سندیکای کارگری اشاره کرد که فرزند خردسال این دو فعال کارگری، آیدین ۱۲ ساله که شاهد بازداشت خشونت آمیز پدرش بود، بدون والدین خود به سر می‌برد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه در بیانیه خود بازداشت کارگران و فعالان صنفی به «اتهامات واهی و اذیت و آزار خانواده های آنان» را محکوم‌ کرد و خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط شریفه محمدی، سیروس فتحی و‌ سایر کارگران و فعالان صنفی و‌ مدنی زندانی» شد.

همچنین سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، ادامه بازداشت شریفه محمدی و همچنین بازداشت همسرش، سیروس فتحی، را محکوم کرد و خواستار «آزادی فوری و بی قید و شرط» آنها و «دیگر کارگران در بند» شد.

پیشتر «کمپین شریفه محمدی را آزاد کنید» نوشته بود وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعضای خانواده سیروس فتحی و شریفه محمدی را تهدید کرده است تا در مورد وضعیت آنها اطلاع رسانی نکنند.

وزارت اطلاعات تاکنون در مورد دلیل بازداشت سیروس فتحی خبری منتشر نکرده است.

آقای فتحی از زمان بازداشت همسرش پیگیر وضعیت او بود و بارها با تهدید ماموران امنیتی و پرونده‌سازی قضایی مواجه شده بود.

شریفه محمدی از زمان بازداشت در ۱۴ آذر ۱۴۰۲ تاکنون در بازداشت موقت به‌سر می‌برد. دادگاه او ۲۰ خرداد در رشت برگزار و او به ارتباط با یک سازمان سیاسی متهم شد. این در شرایطی بود که همسر او این اتهام را رد کرده بود.

در سال‌های اخیر، همزمان با بدتر شدن وضعیت معیشتی کارگران و سایر مزدبگیران، برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با فعالان کارگری، معلمان و بازنشستگان شدت گرفته است.

در حال حاضر، شماری از فعالان کارگری، معلمان و بازنشستگان به اتهام های امنیتی در زندان هستند و شمار دیگری نیز با قید وثیقه آزاد هستند.

از جمله فعالانی که در زندان هستند، می‌توان به رضا شهابی، حسن سعیدی، داود رضوی، رسول بداغی، رضا اقدسی، ناهید خداجو، آنیشا اسداللهی، کیوان مهتدی، ریحانه انصاری‌نژاد، سروناز احمدی، نسرین جوادی، زینب همرنگ، مهران رئوف و مازیار سیدنژاد اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG