لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری و بی‌قیدوشرط» رضا شهابی، فعال کارگری زندانی، شد


رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری و بی‌قید‌وشرط» رضا شهابی، فعال کارگری محبوس در زندان اوین، شد.

این نهاد حقوق بشری روز جمعه ۲۵ خرداد با اشاره به فعالیت‌های صنفی مسالمت‌آمیز این فعال کارگری، از «بازداشت خودسرانه» او در زندان اوین و همزمان «محرومیتش از خدمات پزشکی مناسب و به‌موقع» انتقاد کرد.

رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز ۱۹ خرداد به دلیل درد شدید، بی‌حسی و بی‌حرکتی انگشتان پای راست به بیمارستان اعزام شد.

پزشک متخصص پس از معاینه، احتمال شدید تنگی کانال نخاع و بیرون‌زدگی دیسک را مطرح کرده و دستور انجام ام‌آر‌آی و استراحت مطلق را صادر کرد.

عفو بین‌الملل تاکید کرده که رضا شهابی باید از خدمات درمانی تخصصی مورد نیازش از جمله اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان بهره‌مند شود.

این نهاد بین‌المللی در ادامه آورده:« مقامات ایرانی با نقض تعهد خود به قانون بین‌المللی همچنان از فعالیت‌های اتحادیه‌های صنفی مستقل جلوگیری می‌کنند و در قالب اقداماتی همانند محاکمه و حبس ناعادلانه به تلافی‌جویی علیه کارگران و فعالان حقوق کارگری می‌پردازند.»

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار «آزادی فوری و بی‌قیدوشرط» تمام کسانی شده است که صرفا «به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز از جمله در قالب فعالیت‌های صنفی» مورد «بازداشت خودسرانه» قرار گرفته‌اند.

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری با انتشار گزارش سال ۲۰۲۴ میلادی خود، ایران را در بین کشورهایی قرار داده که حقوق سندیکایی در آنها تضمین نشده است و رعایت نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG