لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

کارزار «آره درسته»، واکنش زنان در فضای مجازی به خط و نشان مقامات حکومت


زنان تصاویر خود بدون حجاب در سطح شهرها را منتشر می‌کنند.
زنان تصاویر خود بدون حجاب در سطح شهرها را منتشر می‌کنند.

در حالیکه در تازه‌ترین تهدیدها علیه مخالفان حجاب اجباری، رئیس قوه قضائیه معترضان را «مرتبط با سرویس‌های جاسوسی» دانست، در فضای مجازی، زنان زیادی با انتشار عکس‌های بدون حجاب اجباری در سطح شهرها، اعتراض خود را به مقامات نشان دادند.

روز دوشنبه یک کاربر درباره انتشار عکس دختران و زنان بی حجاب اجباری پرسیده بود که آیا این عکس ها واقعی هستند و زنان بدون حجاب در سطح شهر تردد می‌کنند؟ در یک کارزار اینترنتی و به نوعی خودجوش، کاربران زیادی در واکنش به این سوال، با انتشار عکسهای جدید خود از سطح شهر با عباراتی مثل «درسته»، «بله»، «واقعیه» این حجم از اعتراض به حجاب اجباری در سطح شهر را تائید کردند.

برخی هم جزئیات بیشتری نوشتند. مثل پای یکی از عکس‌ها آمده: زن، زندگی، آزادی از کُهن‌شهر یزد. یک کاربر دیگر هم با انتشار عکس خود نوشت: یه آخوند ازم فیلم گرفت و تهدیدم کرد. گفتم ناراحتی جمع کن برو از ایران!

(صدای آمریکا برای امنیت این کاربران، قصد ندارد عکس و مشخصات این کاربران را به طور جداگانه بازنشر کند)

واکنش این زنان در حالی است که در روزهای اخیر مقامات حکومت بعد از سخنرانی خامنه‌ای از برنامه‌های خود برای اعمال حجاب اجباری می گویند.
هفته پیش، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران سر باز زدن از حجاب اجباری را «حرام شرعی و حرام سیاسی» خوانده بود.

روز دوشنبه،غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی در نشست شورای عالی این قوه به تمامی مراجع ذیربط قضائی دستور داد تا آمادگی لازم را برای اجرای سیاست‌های جمهوری اسلامی درباره حجاب حفظ کنند. او همچنین روز سه‌شنبهگفت که برخی افراد «مرتبط با سرویس‌های جاسوسی» خارجی درباره موضوع حجاب «اهداف خاصی» را دنبال می‌کنند و «بر حمایت از نیرو‌های انتظامی و امنیتی در راستای شناسایی» آنان تاکید کرد.

از سوی دیگر، احمدرضا رادان فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته از هفته آینده از طریق شناسایی با دوربین‌های امنیتی، زنانی که حجاب اجباری را رعایت نکنند، پس از یک بار تذکر، به قوه قضائیه ارجاع خواهد کرد.

این اظهارات با مخالفت حقوقدانان مواجه شده است. برخی می‌گویند قانونی برای حجاب وجود ندارد و حکومت نمی‌تواند بدون قانون با کسی برخورد کند.

XS
SM
MD
LG