لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

احمد زیدآبادی: «آمران به معروف» بدجوری به پوستین خلق افتاده‌اند


احمد زیدآبادی روزنامه‌نگار در مقاله‌ای با انتقاد از تحقیر هنرمندان معترض نوشت: «اگر سن و سال دلیل موجهی برای تحقیر دیگران باشد، آیا نوع برخورد مخالفان نظام با شیخ احمد جنتی که در ۹۷ سالگی ریاست مجلس خبرگان و دبیری شورای نگهبان را به عهده دارد، مجاز و موجه است؟»

او افزود:فرد معممی که گویا خود را «ارزشی» و «آمر به معروف» معرفی می‌کند، در اعتراض به حضور بدون روسری دو خانم هنرپیشه در مراسم خاکسپاری مرحوم کیومرث پوراحمد خطاب به آنها نوشته است: «درسته که حجاب برای شما پیرزن‌ها لازم نیست، اما قانون است. کاش اول گوش شماها را بابت تخلف از قانون بپیچن. تأثیرش خیلی بیشتره.»

به اعتقاد احمد زیدآبادی، «این آقا به زعم خود با پیرزن خطاب کردن دو هنرپیشه، خواسته آنها را تخفیف و تحقیر کند. او می‌گوید: «آمران به معروف» امروزی بد جوری به پوستین خلق افتاده‌اند.

روز جمعه و همزمان با حضور بدون حجاب «کتایون ریاحی» و «گلاب آدینه» در مراسم خاکسپاری، کیومرث پوراحمد، برخی رسانه‌های وابسته به حکومت این هنرمندان را «پیرزن» خطاب کردند و با استناد به آیاتی از قرآن، گفتند که حفظ حجاب برای «زنانی که از فصل باروری گذشته‌اند،‌ واجب نیست.»


این در حالی است که «کتایون ریاحی» به جرم حمایت از جنبش «زن، زندگی، آزادی» و برداشتن روسری،‌ تحت تعقیب قرار گرفت، بازداشت و سپس دادگاهی شد.

از هنگام آغاز اعتراضات سراسری در ماه شهریور، بسیاری از هنرمندان زن ایرانی ضمن انتقاد از حجاب اجباری خواستار لغو این قانون شدند.

تعدادی از این هنرمندان مانند ترانه علیدوستی به دلیل حمایت از معترضان ایرانی و انتشار تصاویر بی‌حجاب خود در شبکه‌های اجتماعی برای مدتی بازداشت شدند.

در ماه‌های اخیر مخالفت‌ها با حجاب اجباری، با واکنش تند حکومت و برخورد سرکوب‌گرانه عوامل آن همراه شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تازه‌ترین اظهار نظر خود حجاب اجباری را «محدودیت شرعی و قانونی» و کشف حجاب را «حرام شرعی و سیاسی» دانست و خواستار برخورد جدی با متخلفین شد.

علی‌رغم اظهارات علی خامنه‌ای، مقامات حکومت در چگونگی برخورد با معترضان به حجاب اجباری اختلاف نظر دارند و راهکار مشخصی در این زمینه وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG