لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

بازداشت یک زن در تبریز پس از عکاسی از مزار آیلار حقی، معترض جان‌باخته


مزار آیلار حقی در گورستان «وادی رحمت» تبریز (آرشیو)
مزار آیلار حقی در گورستان «وادی رحمت» تبریز (آرشیو)

خبرگزاری‌های داخل ایران از بازداشت یک زن در تبریز به اتهام «برنامه‌ریزی برای ایجاد ناامنی و آشوب» خبر داده و او را گرداننده «یکی از کانال‌های سلطنت‌‌طلب» در شبکه‌های اجتماعی معرفی کردند.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته مدعی بوده‌اند گفتمان پادشاهی‌خواهی در ایران طرفداران خود را از دست داده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به نهادهای امنیتی، روز پنجشنبه ۲۳ شهریور گزارش داد که پس از عکاسی یک زن از مراسم تولد آیلار حقی بر مزار این معترض جان‌باخته ماموران یگان ویژه فراجا خودروی او را تفتیش کرده و «تعداد زیادی اعلامیه دست‌نویس» کشف کرده‌اند.

در این گزارش با اشاره به تفتیش موبایل این زن اعلام شده که او گرداننده یکی از کانال‌های سلطنت‌ طلب پرمخاطب در شبکه‌های مجازی بوده است.

فعالان مجازی منتقد جمهوری اسلامی تاکنون بارها به اتهامات امنیتی بازداشت و راهی زندان شده‌اند. نهادهای امنیتی بدون ارائه هیچگونه مدرکی این افراد را از جمله به «برنامه‌ریزی برای ایجاد ناامنی و تجمع» متهم می‌کند.

مدافعان حقوق بشر و مقام‌های بین‌المللی بارها از سرکوب آزادی ‌های مدنی و آزادی بیان به وسیله حکومت ایران انتقاد کرده‌اند.

به هویت زن بازداشت‌شده، نام صفحه مجازی تحت مدیریت او و تعداد مخاطبانش هیچ اشاره‌ای نشده و درباره محل نگهداری او هم خبری منتشر نشده است.

در ویدیوی کوتاهی ‌که خبرگزاری فارس از بازرسی خودرو این زن و بازداشت او به وسیله ماموران فراجا منتشر کرده چهره افراد و محتویات صندوق عقب خودروی بازرسی‌شده قابل تشخیص نیستند.

پدر آیلار حقی روز ۲۰ شهریور در ویدیویی اینستاگرامی به مناسبت گرامیداشت تولد ۲۴ سالگی فرزندش گفت که داغ دلشان تازه است و هر روز هم تازه‌تر می‌شود.

بر پایه ویدیوهای انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی در آستانه تولد آیلار حقی، معترض جان‌باخته در تبریز، ماموران امنیتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم در اطراف مزار او مستقر شده بودند.

آیلار حقی، دانشجوی پزشکی، در ۲۵ آبان سال گذشته و در جریان اعتراضات سراسری در تبریز کشته شد.

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته که از جدی‌ترین چالش‌ها علیه حکومت جمهوری اسلامی ارزیابی شده، بیش از پانصد تن کشته، صدها تن مجروح و دستکم بیست هزار تن بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG