لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

رئیس انجمن آردسازان ایران: هیچ‌وقت تا این اندازه وابسته به واردات غلات نبوده‌ایم


محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان ایران می‌گوید که ایران هیچ‌وقت تا این اندازه وابسته به واردات غلات نبوده‌است.

محمدرضا مرتضوی روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت در گفت‌وگویی با سایت خبری انتخاب با اشاره به اینکه امسال «باید ۲۰ میلیون تن واردات غلات داشته باشیم» پیش‌بینی کرد که قیمت هر کیلو ماکارونی نیز به ۳۲ تا ۳۶ هزار تومان برسد.

رییس انجمن آرادسازان در ادامه با اشاره به وجود یک دوره چند ساله‌ خودکفایی در گندم افزود که به نظر می‌رسد امسال وارداتی درحدود ۶ تا ۷ میلیون تن گندم به ایران را شاهد باشیم.

مرتضوی در این گفت‌وگو تلویحا تاثیر جنگ اوکراین بر افزایش قیمت گندم را رد کرد و گفت که «به طور کلی قیمت جهانی گندم افزایش پیدا کرده است ولی حدود چندسالی بود که دولت برای گندم صنعت، یارانه می‌داد. حال وقتی نرخ‌ها را به حالت نرخ جهانی نزدیک و خرید گندم از کشاورز را اصلاح و یارانه را قطع کرد، طبیعتا نرخ گندم ۱۲ هزار تومان شده است.»

قیمت تضمینی خرید گندم از کشاورزان داخلی در سال گذشته ۹۵۰۰ تومان بود در حالی که از زمان حمله روسیه به اوکراین در پنجم اسفند، قیمت‌های جهانی گندم حدود ۶۰ درصد رشد داشته و به حدود ۵۵۰ دلار برای هر تن رسیده که معادل حدود ۱۵ هزار تومان به ازای هر کیلو است.

در پی افزایش مکرر قیمت اقلام اساسی در ایران طی سال جاری، به ویژه اوج گیری نرخ فروش کالاهای خوراکی مانند برنج یا سیب‌زمینی، انتقادها از دولت ابراهیم رئیسی بیشتر شده است. این درحالی است که رئیس دولت سیزدهم و تیم اقتصادی او بارها وعده «تغییر وضع موجود به نفع مردم»، «تک رقمی شدن تورم» و یا «رفع فقر مطلق» را داده‌اند.

XS
SM
MD
LG