لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

گسترش فقر در افغانستان؛ اکثر خانواده‌ها ماه رمضان را با «نان خشک» سپری کردند


گسترش فقر در افغانستان
گسترش فقر در افغانستان

دفتر بین‌المللی حفاظت از کودکان با اعلام این که بر اثر بحران اقتصادی در افغانستان و افزایش قیمت مواد غذایی، اکثر خانواده‌ها در این کشور سراسر ماه رمضان را «با خوردن نان خشک و نوشیدن آب» روزه گرفتند، پیش‌بینی کرده است که گرانی‌ها بر اثر جنگ اوکراین بیشتر خواهد شد.

بر اساس گزارش اداره حفاظت از کودکان، نرخ برخی مواد خوراکی طی سال جاری در افغانستان در مقایسه با سال گذشته «دو برابر» افزایش یافته است و وضعیت زندگی مردم پیش از رمضان هم خوب نبود و خانواده‌ها توانایی تهیه سه وعده غذا را در روز نداشتند.

اداره حفاظت از کودکان با تأکید بر این که «اکثر اعضای خانواده‌ها کارشان را از دست داده‌اند»، افزوده است که آنها برای فراهم‌ کردن غذای کودکان با مشکلات شدید مواجه شده‌اند.

با قدرت گرفتن گروه طالبان در ماه اوت ۲۰۲۱ میلادی، بهای مواد غذایی افزایش یافته، چنان که بنا بر این گزارش، اکنون قیمت یک کیلوگرم گندم نسبت به ماه ژوئن در سال گذشته «۵۴ درصد» افزایش یافته است.

در گزارش اداره حفاظت از کودکان، به خودسوزی ناشی از فقر یک شهروند در ماه رمضان در «چهارراه دهمزنگ کابل» اشاره شده که هرچند حاضران در محل تلاش کردند او را نجات دهند، اما در بیمارستان به علت شدت سوختگی جان باخت.

در این گزارش همچنین به اظهارات شماری از شهروندان افغانستان استناد شده است. یک زن ۴۴ ساله افغان گفته است که پس از مرگ شوهرش برای تهیه غذای هشت کودکش با مشکلات جدی مواجه شده و یک پسرش که تنها نان‌آور خانواده است، روزانه درآمدی کمتر از یک دلار دارد.

او تأکید کرده که برخلاف سال گذشته که شوهرش هنوز زنده بود و ماه رمضان خوبی سپری کردند، اکنون اکثر شب‌ها فرزندانش با شکم گرسنه می‌خوابند.

به گفته کریس نیماندی، رییس اداره حفاظت از کودکان، با وجود این که سفره افطار معمولا شامل غذاهای متنوع است، رمضان امسال برای بیشتر خانواده‌ها پرمشقت بود و برخی خانواده‌ها تنها توانایی تهیه نان خشک را داشتند.

XS
SM
MD
LG