لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

آغاز ناخوشایند سال نو برای وزنه‌برداران ایرانی؛ ناکامی مردان ملی‌پوش در کسب سهمیه المپیک


ناکامی رضا دهدار وزنه بردار ایران در کسب سهمیه المپیک
ناکامی رضا دهدار وزنه بردار ایران در کسب سهمیه المپیک

مسابقات جام جهانی وزنه‌ برداری در تایلند، آخرین مرحله کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس، برای ایران خوشایند آغاز نشد. تیم ملی وزنه‌ برداری ایران، تنها با چهار ورزشکار بدون‌ وزنه برداران زن در این رقابتها شرکت کرد تا حداقل ۳ سهمیه المپیک کسب کند.

برای اردوی‌ آماده سازی تیم وزنه برداری جهت حضور در جام جهانی تایلند، دی ماه ۱۴۰۲ پانزده وزنه بردار مرد: علی داوودی، علیرضا یوسفی، آیت شریفی، مصطفی جوادی، رضا دهدار، علیرضا معینی، مسعود ممیوند، علیرضا عباسپور، سپهر مردانی، ایلیا صالحی‌پور، علی عالی‌پور، علیرضا نصیری، ابوالفضل زارع، آریا پایدار، عبدالله بیرانوند و‌ سه وزنه بردار زن: ریحانه کریمی، فاطمه کشاورز و الهام حسینی به اردو دعوت شدند ولی دهم بهمن ماه اعلام شد که از میان این هجده نفر تنها هفت نفر به تایلند اعزام خواهند شد.

الهام حسینی به جام جهانی تایلند اعزام نشد
الهام حسینی به جام جهانی تایلند اعزام نشد

ریحانه کریمی و فاطمه کشاورز که در دسته ۷۱ کیلوگرم رقابتهای قهرمانی آسیا نهم و دهم شده بودند، بدون هیچ توضیحی از اردو‌ حذف شدند. الهام حسینی هم با تصمیم کادر فنی تیم ملی وزنه‌برداری زنان از تایلند جا ماند. با اعلام‌ کوروش باقری سرمربی تیم ملی زنان، الهام حسینی قهرمان دسته ۸۱ کیلوگرم ۲۰۲۲ آسیا به دلیل اختلاف رکوردهایش با ورودی المپیک، از لیست نفرات اعزامی به مسابقات جام جهانی وزنه‌برداری در پوکت تایلند کنار گذاشته شد. پنجم اسفند ۱۴۰۲ ماموران وادا- سازما‌ن جهانی‌ مبارزه با دوپینگ - با حضور در محل فدراسیون از علی داوودی، رضا دهدار، میرمصطفی جوادی و علیرضا عباسپور تست دوپینگ گرفتند.

تیم ملی وزنه برداری ایران اعزامی به جام جهانی ۲۰۲۴ تایلند
تیم ملی وزنه برداری ایران اعزامی به جام جهانی ۲۰۲۴ تایلند

پس از شش هفته اردوی آماده سازی تیم وزنه برداری، با اعلام نواب نصیرشلال سرمربی تیم ملی، علی داوودی، آیت شریفی، مصطفی جوادی و رضا دهدار برای کسب سهمیه عازم تایلند محل برگزاری جام‌ جهانی شدند. در کنار نصیر شلال، سه مربی: بهمن زارع، سهراب مرادی و‌ احسان دارابیگی تیم را همراهی می کنند. حسین حبیبی، ماساژور و بهادر مولایی به عنوان سرپرست، تیم ملی وزنه برداری ایران را در جام جهانی تایلند همراهی می کنند.

سهمیه قطعی قهرمان جهان- ۷۹ نهمین سهمیه وزنه برداری ایران در تاریخ المپیک

میرمصطفی جوادی، قهرمان ۸۹ کیلوگوم جهان
میرمصطفی جوادی، قهرمان ۸۹ کیلوگوم جهان

میر مصطفی جوادی علی آبادی که در دسته ۸۹ کیلوگرم مسابقات جهانی ۲۰۲۳ عربستان، با رکورد ۳۸۴ کیلوگرم عنوان قهرمانی جهان را از آن خود کرد، در جام جهانی تایلند تنها به دنبال حفظ رده خود در میان ده نفر نخست رنکینگ المپیک بود.

جوادی در حرکت یک‌ ضرب، تنها یک بار وزنه ۱۶۰ کیلوگرمی را بلند کرد و از انجام دو حرکت دیگرش انصراف داد‌. او در پایان شانزدهم شد ولی به عنوان قهرمان جهان با همین یک حرکت سهمیه المپیک خود را قطعی کرد. ناگفته نماند که در همین مسابقات، نمایندگان بلغارستان و کلمبیا برای جوادی خط و نشان کشیدند و رکورد یک‌ ضرب جهان دو مرتبه توسط کارلوس ناسار بلغار و لوپز کلمبیایی شکسته شد.

مصطفی جوادی سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس را قطعی کرد
مصطفی جوادی سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس را قطعی کرد

در پایان با اعلام رنکینگ المپیکی ۱۰ وزنه‌ بردار برتر دسته ۸۹ کیلوگرم، مصطفی جوادی با ۳۸۴ کیلوگرم در مکان پنجم رده بندی جهانی مسافر پاریس شد. در این رنکینگ، لی دایین از چین با ۳۹۶ کیلوگرم، کارلوس ناسار از بلغارستان با ۳۹۶ کیلوگرم، لوپز لوپز از کلمبیا با ۳۹۲ کیلوگرم و والنسیا سانچز از ونزوئلا با ۳۸۵ کیلوگرم رده های اول تا چهارم را از آن خود کردند.این سهمیه المپیک مصطفی جوادی در دسته ۸۹ کیلوگرم، ۷۹مین سهمیه وزنه برداری ایران در تاریخ ۷۶ ساله حضور ورزشکاران ایران در المپیک تابستانی است.

جعفر سلماسی، دارنده مدال برنز دسته ۶۰ کیلوگرم المپیک ۱۹۴۸ لندن
جعفر سلماسی، دارنده مدال برنز دسته ۶۰ کیلوگرم المپیک ۱۹۴۸ لندن

در المپیک ۱۹۴۸ لندن، ایران با ۵ وزنه بردار شرکت کرد و‌ جعفر سلماسی با کسب مدال برنز دسته ۶۰ کیلوگرم موفق شد نخستین مدال ورزش ایران در المپیک را به نام‌ خود ثبت کند. مصطفی جوادی دهمین نماینده دسته ۸۹ ایران در المپیک هاست. پیش از او ۹ وزنه‌ بردار ایرانی در این دسته وزنی موفق به کسب سهمیه و حضور در المپیک شده اند: میر رسول رییسی هم تیمی جعفر سلماسی در ۱۹۴۸ لندن، حسن رهنوردی در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی، جلال منصوری در ۱۹۵۶ ملبورن، منگشتی امیریان در ۱۹۶۰، رضا استکی در ۱۹۶۴ توکیو، علیرضا آذری در ۱۹۹۲ بارسلون، شاهین نصیری نیا در ۲۰۰۰ سیدنی، سهراب مرادی در ۲۰۱۲ لندن . کیانوش رستمی هم در ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریودوژانیرو نیز حضور داشت که تنها وزنه‌بردار مدال آور ایران در این دسته وزنی در المپیک است.

جزیره پوکت تایلند- پس از ۳۲ سال، دسته ۱۰۲ کیلوگرمی

رضا دهدار نماینده وزن ۱۰۲ کیلوگرم ایران
رضا دهدار نماینده وزن ۱۰۲ کیلوگرم ایران

دومین نماینده ایران در جام جهانی وزنه‌برداری تايلند رضا دهدار در وزن ۱۰۲ کیلوگرم بود. دسته جدید وزنی که برای اولین بار از المپیک‌ ۱۹۹۲ بارسلون، قرار است بار دیگر در المپیک‌ ۲۰۲۴ پاریس به عنوان دسته سنگین‌ وزن‌ نخست ( First Heavyweight Class) برگزار شود. دهدار که براى كسب سهميه بايد حداقل مجموع ۳۹۲ كيلوگرم را ثبت مى‌كرد، در حرکت یک ضرب وزنه ۱۷۹ کیلوگرم و در حرکت دوضرب ۲۰۸ کیلوگرم را مهار کرد تا با رکورد مجموع ۳۸۷ کیلوگرم را به نام خود ثبت کند. اما دو‌بار ناتوانی در مهار وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی در حرکت دو ضرب، آب سردی بود بر پیکر وزنه برداری ایران و بدین ترتیب رضا دهدار نتوانست در بین ۱۰ وزنه‌بردار برتر در رنکینگ جهانی قرار بگیرد و از کسب سهمیه المپیک بازماند.

ایر ان در این دسته وزنی، فقط یکبار صاحب سهمیه المپیک شد و آن هم به ۱۹۹۲ بارسلون باز میگردد، جاییکه عبدالله فاطمی به‌ عنوان اولین وزنه بردار ایرانی در این دسته وزنی به همراه کاظم پنجوی، علیرضا آذری، مظفر اجلی و ‌ عباس طالبی، زیر نظر نصرالله دهنوی در المپیک ۱۹۹۲ حضور یافت. تیمی که فاطمی عضو آن بود نخستین تیم‌ وزنه برداری پس از انقلاب ۵۷ بود که به المپیک راهیافت ولی ناکام ماند. نزدیک به دو دهه ، از ۱۹۹۸ تا۲۰۱۷ این دسته وزنی در رقابتهای وزنه برداری جایی نداشت، و‌ با بازگشت دسته سنگین وزن اول به المپیک ، بار دیگر وزنه برداری ایران توسط رضا دهدار در آستانه کسب سهمیه المپیک قرار گرفت. رضا دهدار که پیش از آغاز جام‌جهانی تایلند در رده یازدهم‌ رنکینگ المپیکی بود میتوانست پس از عبدالله فاطمی دومین وزنه بردار المپیکی ایران در این‌ دسته باشد و‌ به عنوان هشتادمین سهمیه المپیکی این رشته مسافر پاریس شود.

دو وزنه بردار دسته فوق سنگین- یک سهمیه مانده

دو وزنه بردار دسته فوق سنگین، آیت شریفی و علی داوودی
دو وزنه بردار دسته فوق سنگین، آیت شریفی و علی داوودی

در ادامه رقابتهای وزنه برداری جام‌جهانی ۲۰۲۴ تایلند، آیت شریفی و‌ علی داوودی دو‌ نماینده ایران در دسته فوق سنگین برای کسب سهمیه المپیک هستند که به عنوان جانشینان حسین رضازاده، بهداد سلیمی و سجاد انوشیر‌انی در المپیک ، باید از ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ بخت خود را برای کسب سهمیه المپیک بیازمایند.

بنا به اعلام فدراسیون بین المللی وزنه برداری در ۲۰۲۲، وزنه برداران مدعی برای جمع امتیازات و کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ هفت فرصت در اختیار داشتند. ابتدا مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۲ در کلمبیا، سپس قهرمانی قاره ها در سال ۲۰۲۳، و در ادامه مسابقات جایزه بزرگ کوبا. وزنه برداران در سال ۲۰۲۳، باید در مسابقات قهرمانی جهان در عربستان، رقابتهای قهرمانی قاره ها در ۲۰۲۴ و جایزه بزرگ قطر امتیازات لازم را کسب می نمودند. و آخرین شانس برای آن دسته که امتیازات لازم را کسب نکرده اند، جام‌جهانی وزنه‌ برداری تایلند آخرین مرحله کسب سهمیه سه سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس است.

درحالیکه برای نخستین بار در المپیک ۲۰۲۴ پاریس تعداد ورزشکاران زن و‌ مرد برابر خواهد بود، طبق قوانین فدراسیون جهانی، هر کشور میتواند سه سهمیه در بخش زنان و سه سهمیه در بخش مردان کسب کند.اما با حذف وزنه برداران زن ایران، و ناکامی رضا دهدار در کسب سهمیه ۱۰۲ کیلوگرم، برای وزنه برداری ایران تنها دو وزن المپیکی باقی ماند.

تیم ملی پاراوزنه برداری ایران، سرمربی وزنه برداری عمان

حسین توکلی سرمربی تیم ملی پاراوزنه برداری ایران ، سرمربی وزنه برداری عمان
حسین توکلی سرمربی تیم ملی پاراوزنه برداری ایران ، سرمربی وزنه برداری عمان

در حاشیه رقابتهای وزنه برداری جام‌جهانی ۲۰۲۴ تایلند، موضوع دیگری توجهات را به خود جلب کرد. حسین توکلی، سرمربی تیم ملی پارا وزنه‌ برداری ایران، دیگر چهره خبرساز جام جهانی ۲۰۲۴ تایلند شد. حسین توکلی، که همچنان سرمربی تیم ملی پارا وزنه برداری ایران است، در این مسابقات همراه تیم عمان به عنوان سرمربی تیم ملی آنکشور ورزشکارانی که زیر پرچم عمان وزنه میزدند را هدایت می کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG