لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

اولین حضور تیم ملی‌ وزنه‌برداری زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا؛ «پوپک بسامی» چهارم شد


تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان زنان ایران برای نخستین بار به مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ اعزام شده و «پوپک بسامی» در این مسابقات به مقام چهارم رسیده است.

پوپک بسامی، نخستین نماینده ایران در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در چین بود که در دسته ۵۵ کیلو در مجموع با رکورد ۱۴۳ کیلوگرم چهارم شد.

پیش از این سال گذشته تیم ملی وزنه برداری نوجوانان در مسابقات نوجوانان آسیا شرکت کرده و «پارمیدا محمودیان» به عنوان اولین دختر وزنه بردار ایران در یک مسابقه رسمی بین المللی بروی تخته رفته بود.

در مسابقات وزنه برداری زنان قهرمانی آسیا در چین به جزء پوپک بسامی،‌ در تیم ملی ایران مریم زارع، ابریشم ارجمندخواه ، الناز باجلانی الهام حسینی، مرضیه قنبری و پریسا جهان فکریان حضور دارند.

تیم ملی زنان وزنه برداری سابقه چندانی ندارد و اولین اردوی تیم ملی این رشته در بخش زنان در بهمن سال ۹۶ تشکیل شد و اولین حضور دختران وزنه برداری مربوط به مسابقات آسیایی جوانان و نوجوانان در سال ۲۰۱۸ است

ورزشکاران زن در ایران برای حضور در مسابقات بین الملی باید پوشش مورد تایید جمهوری اسلامی را داشته باشند و لباس مورد تایید ورزنه برداران زن ایران در مهرماه سال گذشته رونمایی شد.

برخی از رشته های ورزش زنان نیز در ایران هنوز به خاطر «حجاب» در میدان مسابقه مجوز رقابت پیدا نمی‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG