لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

دختر وزنه‌بردار ایرانی مدال برنز قهرمانی آسیا را به گردن آویخت


فاطمه کشاورز، وزنه‌بردار
فاطمه کشاورز، وزنه‌بردار

فاطمه کشاورز، دختر وزنه‌بردار ایرانی، مدال برنز رقابت‌های قهرمانی آسیا را که در کره جنوبی برگزار می‌شود، از آن خود کرد.

فاطمه کشاورز، وزنه‌بردار ۱۹ ساله دسته ۶۴ کیلوگرم، روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در این مسابقات توانست وزنه‌ ۸۵ کیلوگرمی را در حرکت یک ضرب و وزنه‌ ۱۰۹ کیلوگرمی را در حرکت دو ضرب بالا ببرد و در مجموع رقم ۱۹۴ کیلوگرم را ثبت کند.

او در حرکت دو ضرب مقام سوم را کسب کرد و به مدال برنز رسید و بعد از الهام حسینی، نام خود را به عنوان دومین زن مدال‌آور وزنه‌برداری ایران در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا ثبت کرد.

این دومین حضور فاطمه کشاورز در رقابت‌های قهرمانی آسیا بود. او در دوره پیش پنجم شده بود.

کسب این مدال در حالی است که در اردیبهشت ۱۴۰۱ پریسا جهانفکریان (جهانفکر) و یکتا جمالی، دو قهرمان وزنه‌برداری زنان کشور، ایران را ترک کردند.

پریسا جهانفکریان نخستین زنی بود که موفق شد در وزنه‌برداری ایران سهمیه المپیک بگیرد، اما به دلیل کاستی‌های فدراسیون وزنه‌برداری برای زنان و همچنین واکنش کمیته انضباطی به اعتراض او، شانس حضور در المپیک را از دست داد.

خانم جهانفکریان مدتی پس از خروج از کشور به صدای آمریکا گفت که کار به عنوان یک زن ورزشکار حرفه‌ای در ایران برایش بسیار سخت شده بود.

او توضیح داد که اعتراض به کاستی‌ها در حساب شخصی اینستاگرامش، موجب شد کمیته انضباطی برای او شش ماه تنبیهی در نظر بگیرد. تصمیمی که هرچند مدتی بعد کمیته انضباطی اجرای آن را متوقف کرد، اما موجب شد دختر المپیکی وزنه‌برداری ایران، رویای حضور در مهمترین رویداد جهانی در این رشته ورزشی را از دست بدهد.

XS
SM
MD
LG