لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

مشارکت در انتخابات مجلس ایران کمتر از ۴۳ درصد بود؛ پایین‌ترین میزان مشارکت در ۴۱ سال گذشته


بر اساس اخبار منتشر شده، میزان مشارکت مردمی در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در سراسر ایران کمتر از ۴۳ درصد بوده است.

خبرگزاری‌های رسمی ایران روز یکشنبه ۴ اسفند اعلام کرده‌اند که، میزان مشارکت مردم در انتخابات تنها ۴۲.۵۷ درصد بوده است، به عبارت دیگر، از دست‌کم ۵۸ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات تنها نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کردند که از این میزان ۴۸ درصد زن و ۵۲ درصد مرد بوده‌اند.

از سوی دیگر همچنین اعلام شده است که انتخابات در یازده حوزه‌ انتخابیه به دور دوم کشیده شده و قرار است دور دوم انتخابات در این حوزه‌ها ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ برگزار شود.

این آمار که از سوی رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده نشان می‌دهد که این انتخابات شاهد کمترین میزان مشارکت مردم در انتخابات طی ۴۱ سال گذشته بوده است. با این حال آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۴ اسفند در جلسه درس خارج فقه مدعی شد که مخالفان جمهوری اسلامی از چند ماه قبل آغاز انتخابات علیه شرکت مردم در انتخابات فضاسازی منفی کرده بودند، اما با این حال مردم حضور گسترده‌ای در انتخابات داشته‌اند.

خامنه‌ای یکی از فضاسازی‌های منفی را اخبار پیشرفت ویروس کرونا در ایران عنوان کرد و گفت که دشمنان از کمترین فرصتی استفاده کردند و «در دو روز آخر به بهانه یک بیماری و ویروس» برای کاهش مشارکت تلاش کردند، ولی مردم پای صندوق‌ها آمدند.

این ادعاها در حالی از سوی خامنه‌ای عنوان می‌شود که پیشتر تصاویر متعددی از میزان محدود مشارکت مردم در انتخابات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

انتخابات مجلس؛ حوزه خلوت رای‌گیری در شهر ارومیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

از سوی دیگر این دوره انتخابات مجلس مانند دیگر انتخابات‌های صورت گرفته در ایران با برخی تخلفات انتخاباتی - از جمله خرید و فروش رای در شهرهای مختلف ایران - نیز همراه بوده است.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا کلیت روند انتخابات در ایران را «ساختگی و ریاکارانه» دانسته و اعلام کرده است که با توجه به اقدامات شورای نگهبان و نهادهای حکومتی، انتخابات در ایران نه منصفانه است و نه آزاد.

انتخابات مجلس این بار در پی سرکوب اعتراضات آبان‌ماه، پنهان کاری سپاه در رابطه با سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراین، و رد صلاحیت گسترده با تحریم‌های متعددی از سوی برخی زندانیان و گروهی از فعالان مدنی و سیاسی از جمله شیرین عبادی، ۱۲ نفر از فعالان زن زندانی و سهیل عربی نیز همراه بوده است.

به گزارش صدای آمریکا، تحریم این دوره از انتخابات متفاوت با دوره‌های دیگر و تنها مختص فعالان و یا زندانیان سیاسی و مدنی نیست؛ بلکه در شبکه‌های اجتماعی نیز به شدت پرطرفدار بوده و بسیاری از کاربران از تحریم انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی حمایت کرده‌اند.

برایان هوک، نماینده وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، روز پنجشنبه ۱ اسفند در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده چند مقام ناظر بر انتخابات مجلس از جمله احمد جنتی و محمد یزدی را تحریم کرده است؛ به گفته نماینده وزارت خارجه آمریکا این افراد مردم ایران را از حق برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه محروم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG