لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

زندانیان، فعالان مدنی و سیاسی، و کاربران شبکه‌های اجتماعی: انتخابات را تحریم می‌کنیم


بخشی از شعارنویسی‌ها و دعوت به عدم شرکت در انتخابات
بخشی از شعارنویسی‌ها و دعوت به عدم شرکت در انتخابات

در آستانه برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، برخی از زندانیان و گروهی از فعالان مدنی و سیاسی خواستار تحریم انتخابات شدند و از مردم خواستند در این انتخابات شرکت نکنند.

در همین راستا شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، طی روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای و اشاره به اختلاس، فساد، ظلم، تورم و وضعیت بد اقتصادی مردم می‌گوید: «امیدی به اصلاح حکومت جمهوری اسلامی وجود ندارد و ... اگر قرار است صندوقی ما را به سمت دموکراسی پیش ببرد، صندوق تغییر ساختار سیاسی حکومت و عبور از قانون اساسی فعلی است و لاغیر.»

۱۲ نفر از فعالان زن زندانی در اوین از جمله ندا ناجی، یاسمن آریانی، راحله احمدی، آتنا دائمی، و صبا کرد افشاری با انتشار یک بیانیه و اشاره به کشتارهای جمهوری اسلامی ایران از همان ماه‌های ابتدایی انقلاب ۵۷ و ضد مردمی خواندن مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده‌اند که «هرکسی که پای صندوق‌های رای می‌رود اثر انگشتش بر روی ماشه اسلحه‌ای که به سمت جوانان انقلابی شلیک می‌شود ثبت خواهد شد.»

همچنین نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و فعال مدنی محبوس در زندان زنجان، نیز در خصوص تحریم انتخابات دوره یازدهم مجلس، در بیانیه‎ای که به تازگی از سوی او منتشر شده است با اشاره به «کشتار خیابانی و پاسخ بی‌رحمانه حکومت» به اعتراض مردم ایران و اینکه حکومت هیچ یک از راه‌های قانونی و مسالمت آمیز اعتراضات مردمی را بر نمی‌تابد، خواستار «تحریم انتخابات» به عنوان مدنی‌ترین شیوه اعتراض به سیاست‌های تنگ نظرانه و سرکوب گرانه حکومت شد و نوشت: «به حرمت خون کشته شدگان مظلوم در پای صندوق‌های رای حضور نیابیم.»

زینب جلالیان، سیامک اشرفی، و ۱۵ نفر دیگر از زندانیان سیاسی کرد در زندان‌های ارومیه نیز طی روزهای گذشته با تحریم کردن انتخابات می‌گویند: «آنها از ما می‌خواهند که اعدام‌ها را فراموش کنیم و سراغی از محل دفن بی‌کفن خفتگانمان نگیریم. آثار شکنجه‌های‌مان را بپوشانیم و با تبسم در پای صندوق رای حاضر شویم. خون‌هایی که در دی‌ ۹۶ و آبان ۹۸ ریخته شده را فراموش کنیم و نام صدها کولبری که جانش‌شان را برای نان ستانده‌اند از یاد ببریم.»

از سوی دیگر محمدحسین سپهری، یکی از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای آیت الله خامنه‌ای، نیز با انتشار یک فایل صوتی از داخل زندان وکیل‌آبان مشهد ضمن تحریم این انتخابات به نمایندگی از «گروه ۱۴» اعلام کرد: «اگر توان مطالبه حق را نداریم حداقل با تحریم سیاه بازی انتخابات دوم اسفند، عمله بی‌مزد و مواجب این ظالمان نباشیم؛ او همچنین می‌گوید این آخرین فرصت اصلاح‌طلبان است که صف خود را از صف جانیان جدا کرده و به وطن پرستان بپیوندند.»

آرش صادقی، سعید ماسوری، و پیام شکیبا، به همراه پنج نفر دیگر از زندانیان سیاسی از زندان رجایی‌ شهر کرج نیز شرکت در انتخابات و رای دادن را تداوم و تائید فقر، تبعیض، فساد، زندان، سرکوب، رونق چوبه‌های دار، اعدام و ترویج تروریسم خواندند و اعلام کردند که هیچ ایرانی آزاده و با وجدانی با مشارکت در این انتخابات نمایشی خون‌های به ناحق ریخته شده را نادیده نمی‌گیرد و غصب حقوق انسانی خود را تأیید نخواهد کرد‌.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی زندانی در ایران، نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن به رسمیت نشناختن جمهوری اسلامی، انتخاب پیش روی مجلس را تحریم کرد؛ انتخاباتی که به گفته او برگزاری آن پس از جنایات اخیر دولت جمهوری اسلامی در زمین و آسمان، درخور واکنشی فراتر از تحریم است.

از احزاب مخالف حکومت جمهوری اسلامی نیز جبهه دموکراتیک ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار تحریم انتخابات مجلس شد و از مردم خواست روز دوم اسفندماه که قرار است انتخابات مجلس برگزار شود در خانه‌ها بنشیند و انتخابات نمایشی را تحریم کنند.

در این اطلاعیه آمده است: «این تحریم ملی نشانگر همبستگی و اراده ملی و در پاسخ به کشتار ۱۵۰۰ تن در آبان ماه و سرنگون‌سازی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران است.»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ، نیز با راه اندازی کمپینی خواستار تحریم این انتخابات شد و در صفحه توئیتر خود نوشت: «باید هفته انتخابات را به هفته شرم و روز انتخابات را به جمعه شرم تبدیل کرد.»

تحریم این دوره انتخابات مجلس تنها مختص فعالان و یا زندانیان سیاسی و مدنی نیست؛ بلکه در شبکه‌های اجتماعی نیز به شدت پرطرفدار بوده و بسیاری از کاربران از تحریم انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی حمایت کرده‌اند.

یکی از کاربران، شرکت در انتخابات را به منزله اعطای مشروعیت و مقبولیت به رژیم، شریک بودن در کشتار مردم بی دفاع و معترض، تایید دزدی، فساد و رانت‌های حکومتی، قبول استمرار وضعیت فعلی اقتصادی و تایید کمک به تروریست‌های حماس و... از جیب مردم دانست.

شیرین یکی دیگر از کاربران در توئیتر است که با اشاره به کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه، انتخابات پیش روی مجلس را تحریم کرده است.

شیما بابایی، فعال مدنی معترض به حجاب اجباری، نیز از تحریم انتخابات به گونه دیگری حمایت کرد، او فایل تصویری از علی گرجی، عموی پونه گرجی یکی از قربانیان هواپیما اوکراینی ساقط شده توسط سپاه پاسداران در صفحه توئیتر خود منتشر کرد. آقای گرجی در این ویدئو می‌گوید: «شرکت در انتخابات به مانند انگشت زدن در خون عزیزان ما است برای تائید حکومتی که پایدار بماند و ظلم، ستم و نابودی ایران را به همراه داشته باشد.»

کاربر دیگری نیز با نوشتن متنی در صفحه توئیتر خود می‌گوید: «تا قبل از براندازی پای صندوق رای نخواهم رفت.»

سیداحمد حق‌نگار، یکی دیگر از کاربران توئیتر، نیز انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی را این گونه تحریم می‌کند: «اشتباه ممکن است برای هر انسانی پیش بیآید، هیچکدام از ما مصون از اشتباه نیستیم، اما تکرار صدباره یک خطا، نشانهٔ حماقت است.»

کاربر دیگری در توئیتر از مردم می‌خواهد که نگذارند دست عزیزانشان به خون بیگناهان آلوده شود. این کاربر همچنین از تمامی کاربران توئیتر خواسته است که با اطرافیان خود در خارج توئیتر صحبت کنند و آنها را از رای دادن منصرف کنند.

یکی دیگر از کاربران توئیتر نیز ضمن اشاره به احکام صادره شده برای فعالان محیط زیست زندانی در ایران در خطاب به آنها که می‌خواهند در این انتخابات شرکت کنند نوشته است «جمهوری اسلامی آنهایی را که توانست کشت و اینها را هم در بند کرد، حالا بروید رأی بدهید.»

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، انتخابات پیش رو مجلس توسط جمهوری اسلامی ایران را «یک نمایش» نامید که برندگان و بازندگانش از پیش توسط روحانیون تعیین شده‌اند.

پیش از این، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در پیامی ضمن اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که رژیم مشغول دستکاری و تقلب در انتخابات پارلمانی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG