لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

افزایش شاخص اشعه فرابنفش در تهران به حد «خطرناک»


گرما در ایران
گرما در ایران

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس وضعیت تابش اشعه فرابنفش در تهران را بحرانی خوانده و از عدم اطلاع‌رسانی مناسب و به‌موقع دستگاه‌های مسئول انتقاد کرد.

سمیه رفیعی روز جمعه ۱۳ مردادماه شاخص اشعه فرابنفش در پایتخت را عدد ۱۲ اعلام کرده و از شهروندان تهران خواسته که از قرارگرفتن در معرض نور خورشید در فاصله ساعت‌های هشت صبح تا پنج بعدازظهر پرهیز کنند.

در جدول شاخص‌های اشعه بنفش، عدد یازده و بیشتر با تاثیرات «خطرناک» بر پوست و چشم معرفی شده‌اند و به افراد در معرض نور خورشید با چنین شاخص بالایی توصیه شده که از لوازم محافظ مانند کلاه، عینک آفتابی ضد اشعه فرابنفش و کرم‌های ضد‌آفتاب استفاده کنند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس بدون اشاره به نهادهای مسئول اعلام این اطلاعات گفته است که هفته آینده از «متولیان امر» درباره اقدامات انجام‌شده گزارش خواهد خواست.

یکی از مخالفان اعلام شاخص تابش اشعه فرابنفش در سالهای گذشته مهرداد قطره سامانی، رئیس مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه بوده که معتقد بوده علنی کردن این شاخص موجب «هراس‌آفرینی و ایجاد تشویش اذهان عمومی» می‌شود.

به گفته رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، از ابتدای مهرماه سال گذشته تا دوازدهم مردادماه سال جاری در مقایسه با سی سال گذشته، متوسط دمای استان تهران یک درجه افزایش داشته است.

در حالی‌که مقامات جمهوری اسلامی ایران، «گرمای هوا» را موجب تعطیلی سراسری در روزهای ۱۱ و ۱۲ مرداد اعلام کرده‌اند، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی «کمبود برق» را دلیل این تعطیلی دانسته‌اند.

در پی داغ‌شدن هوا برخی اخبار از وقوع آتش‌سوزی و انفجار مین ناشی از حریق در اطراف زندان اوین حکایت دارد.

خبرگزاری‌های ایران روز جمعه ۱۳ مرداد از آتش‌گرفتن بخش‌هایی از علفزارهای اطراف زندان اوین در تهران و انفجار چند مین در این منطقه خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG