لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

New Satellite to Soak Up Sun Rays ماهواره جديد برای جذب تشعشعات خورشيد - 2003-02-05


ترجمه از کياوش

آمريکا سفينه فضايی جديدی را از فلوريدا به فضا پرتاب کرده است تا تشعشعات خورشيد را جذب کند، مانند کسی که برای مرخصی کنار دريا رفته باشد. ولی هيچ کس مکانی را که سفينه به سوی آن می رود، بيش از 600 کيلومتر در قلب فضای سرد، تفريحگاهی برای مرخصی نمی پندارد. اين ماهواره به ما کمک خواهد کرد تا چگونگی تاثير تشعشعات خورشيد را برروی آب و هوای کره زمين درک کنيم. خورشيد منبع حيات بر روی زمين، ستاره است که بيشترين مطالعه در مورد آن انجام شده است و بازهم ماهواره ای ديگر از آمريکا می رود که آن را دقيقتر مطالعه کند.

مجموعه ای از سفينه های فضايی از آمريکا، اروپا و ژاپن خورشيد را سالها مورد مطالعه قرار داده اند، جمع آوری اطلاعات از خصوصيات ويژه سطح آن يا اندازگيری سرعت ذرات باردار خورشيدی که سياره ما را با سرعت بالايی بمباران می کنند و گاهی در ارتباطات و سيستم انتقال نيرو اختلالاتی ايجاد می کنند نمونه ای از اين مطالعات هستند.

ولی فقط تعداد اندکی از دستگاه های اندازه گيری در اين سفينه های فضايی قديمی تشعشعات خورشيدی را که به زمين می رسد اندازه گيری می کنند.

Donald Anderson مدير پروژه اين ماهواره در ناسا گفت: "اين تحقيق ويژه سعی دارد که درک ما را از انرژی خورشيدی که به زمين می رسد و تاثيرات آن بر روی محيط زمين بيشتر کند. اهميت آن در اين است که برای درک بهتر تغييرات بوجود آمده در زمين توسط انسان، قبل از آنکه در مورد تغييرات توسط انسان نتيجه گيری کنيم، مطمئنا نياز داريم از چگونگی تغييرات خورشيد آگاه باشيم ".

اين ماموريت "تشعشعات خورشيدی و تجربيات جوّی " نام دارد که به اختصار SORCE ناميده می شود. SORCE که توسط يک راکت پرتاب شده از هواپيما در نزديکی ساحل اقيانوس اطلس فلوريدا به فضا فرستاده شده است، تغييرات نور خورشيد را که به زمين می رسد زير نظر خواهد گرفت. بنا به گفته های Gary Rottman رييس گروه دانشمندان اين ماموريت از دانشگاه کلورادو SORCE همچنين وسايلی را جهت تجزيه نور خورشيد در چندين طول موج بکار خواهد برد.

آقای Rottman گفت: "ما دارای طيف نگارهايی هستيم تا بتوانيم هريک از رنگهای متفاوت خورشيد و همچنين چگونگی تغييرات آنها را اندازه بگيريم. اشعه ايکس و فرابنفش توسط لايه های فوقانی اتمسفر زمين جذب می شوند. تعشعات با طول موج بلندتر، نور مرئی و نزديک فروسرخ، در لايه های پايينی اتمسفر و تا سطح زمين نفوذ می کنند."

خورشيد بر تمام جوانب جوی زمين ازخشکسالی ها و سوراخ در لايه ازن گرفته تا مشکلات در سلامتی انسان مانند سرطان پوست و آب مرواريد اثر دارد. آقای Rottman افزود که داده های جمع آوری شده در دراز مدت توسط سفينه فضايی SORCE به دانشمندان کمک خواهد کرد تا مدلهای دقيق تر رايانه ای از شرايط جوی زمين ايجاد کنند و به آنها کمک خواهد کرد از تغييرات جوی درک بهتری داشته باشند.

XS
SM
MD
LG