لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

رئیس فدراسیون کشتی ایران خواستار لغو ممنوعیت سفر تیم آمریکا شد


رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی ایران
رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی ایران

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران از وزیر ورزش خواست که ممنوعیت ورود تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به ایران مورد بازنگری قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رسول خادم روز شنبه ۱۶ بهمن در نامه‌ای به وزیر ورزش ایران با اشاره به ابراز علاقه مدیران کشتی آمریکا برای حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۷ در ایران و تصمیم دولت برای صادر نکردن ویزا برای تیم ملی کشتی آزاد آمریکا، درخواست کرد که موضوع صدور ویزا «از سوی مراجمع ذیصلاح» مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

آقای خادم در هیات رئیسه فدراسیون جهانی کشتی نیز عضویت دارد.

تیم ملی کشتی آزاد آمریکا قرار بود اواخر بهمن ماه برای شرکت در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه، راهی ایران شود اما دولت ایران تصمیم گرفت به عنوان اقدام متقابل در برابر فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا برای منع ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران، از صدور ویزا برای کشتی گیران آمریکایی خودداری کند.

در پی این تصمیم، ریچ بندر رئیس فدراسیون کشتی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که فارغ از صادر شدن یا نشدن ویزای تیم ملی آمریکا برای سفر به ایران، این اتفاقات تاثیری بر روابط عالی فدراسیون کشتی آمریکا و فدراسیون ایران نخواهد گذاشت.

او گفت که مردم و هواداران کشتی در ایران علاقمند به حضور کشتی گیران آمریکایی در این مسابقات هستند و این اتفاقات رویاپردازی گروهی مرد جوان را از آن‌ها می‌گیرد.

خادم افزود: به عنوان رئیس فدراسیون یک ورزش ملی از مسولان می‌خواهد وقتی چنین تصمیم‌هایی می گیرند به این مساله هم فکر کنند.

استادان دانشگاه شریف: سفر آمریکائیان به ایران آسان تر شود

از سوی دیگر، خبرگزاری تسنیم گزارش داد که جمعی از استادان دانشگاه صنعتی شریف با امضای نامه‌ای از دولت خواسته‌اند که به جای مقابله با اقدام دولت آمریکا در ممنوعیت ورود اتباع ایران، تسهیلات بیشتری برای آمریکائیان متقاضی سفر به ایران فراهم کند.

این اساتید در نامه خود پیشنهاد کردند که دولت شرایطی را فراهم کند که شهروندان آمریکایی بتوانند بدون دریافت ویزای گردشگری و تشریفات مربوطه در کشور مبدا و با اخذ ویزای فرودگاهی در تهران در طی ۹۰ روز آینده برای مدت دو هفته به ایران سفر کرده و از نزدیک میهمان‌نوازی ایرانیان را تجربه کنند.

به نوشته این استادان، این تصمیم موقعیت در شرایط کنونی موقعیت بهتری به ایران می دهد.

بیش از دو هفته پیش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی یک فرمان اجرایی سفر شهروندان هفت کشور از جمله ایران را به مدت سه ماه ممنوع کرد. بنا به اعلام دولت، این دستور به منظور بررسی سختگیرانه تر ویزای متقاضیان سفر به آمریکا به منظور جلوگیری از ورود تروریست ها صادر شده است.

در پی صدور ایران فرمان، دولت ایران اعلام کرد که دست به اقدام متقابل می زند. در نخستین اقدام، اعلام شد که جلوی سفر تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به ایران از سوی دولت جمهوری اسلامی گرفته شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG