لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

سخنگوی دولت: بودجه دفاعی ایران برای سال آینده ۱۲۸ درصد افزایش یافت


پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه
پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران با اعلام افزایش بودجه بخش‌های مختلف، بیشترین افزایش بودجه را مربوط به فصل دفاعی امنیتی دانست.

آقای نوبخت که روز دوشنبه نهم اسفند در میان خبرنگاران سخن می گفت، با بیان اینکه به طور کلی پس از تغییرات دولت، بودجه سال ۹۶ در مقایسه با چهار سال پیش ۶۵ درصد رشد داشته است، رشد فصل مربوط به دفاعی امنیتی را در بودجه سال آینده ۱۲۸ درصد عنوان کرد.

به گفته سخنگوی دولت، در میان دیگر فصول بودجه، فصل رفاه اجتماعی ۹۳ درصد رشد، فصل آموزش و تحقیقات ۱۱۶ درصد رشد، و بخش سلامت ۴۶ درصد رشد داشته است.

این مقام دولتی درباره افزایش ۱۲۸ درصدی بودجه دفاعی ایران گفت: «افزایش بودجه حوزه دفاعی نشان از آن دارد که دولت ضمن آنکه پشت میز مذاکره می‌نشیند معتقد به برخورداری از اقتدار ملی و اجرای دکترین بازدارندگی است.»

او با بیان اینکه هزینه‌های جاری دولت نیز ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، گفت که هزینه‌های جاری دفاعی ۸۶ درصد افزایش داشته است.

بودجه دفاعی و امنیتی ایران در حالی به طور چشمگیر افزایش یافته است که عملکرد نظامی ایران در منطقه طی سالهای اخیر با انتقادات بسیاری مواجه بوده است.

آزمایش‌ها و مانورهای موشکی ایران انتقاد مقام‌های ایالات متحده و برخی از کشورهای غربی را به دنبال داشته است.

دولت آمریکا در واکنش به آخرین آزمایش موشک بالستیک ایران، ۲۵ فرد حقیقی و حقوقی مربوط به برنامه موشکی ایران را به فهرست تحریم های موشکی این کشور اضافه کرد.

از سوی دیگر، حضور نظامی ایران در کشورهایی مانند سوریه و عراق و حمایت مالی از حزب الله لبنان انتقاد بسیاری از کشورهای عرب منطقه و ترکیه را در پی داشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG