لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

بخشنامه وزارت صنایع ایران: ورود کالاهای آمریکایی ممنوع


وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در بخشنامه خود به دستور رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در بخشنامه خود به دستور رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با صدور بخشنامه‌ای واردات "کالاهای مصرفی" از آمریکا را ممنوع اعلام کرد. هر چند تاریخ این بخشنامه به چند روز قبل باز می‌گردد، اما یک روز بعد از راهپیمایی ضد آمریکایی ۱۳ آبان، این بخشنامه از سوی وبسایت وزارت صنایع ایران منتشر شده است.

در متن بخشنامه که روی وبسایت وزارت صنایع ایران قرار گرفته، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران استناد کرده است.

تصویر وبسایت شاتا نیوز، شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران
تصویر وبسایت شاتا نیوز، شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران

آیت‌الله خامنه‌ای در نامه ابلاغ الزامات پذیرش توافق هسته‌ای به رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرده بود که پس از برداشته شدن تحریم‌ها "از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدا پرهیز شود".

آقای نعمت‌زاده در این بخشنامه به مدیران وزارت صنعت ایران دستور داده تا از واردات "کالاهای مصرفی آمریکا" جلوگیری کرده و به عرضه کالاهای مصرفی آمریکا که "جنبه نمادین حضورآمریکا" در ایران است مجوز ندهند.

در روزهای گذشته انتشار اخباری درباره حضور برخی فست‌فودهای آمریکایی در ایران با انتقاد شدید اصولگرایان مواجه شده بود و حاضران در راهپیمایی‌های روز ۱۳ آبان نیز پوسترهایی در مخالفت با عرضه این محصولات در دست گرفته بودند.

با این حال حضور محصولات آمریکایی در بازار ایران سابقه‌دار است و به ویژه سیگارهای آمریکایی در ایران از جمله مارلبرو پرفروش هستند.

از سوی دیگر هم در دستور آیت‌الله خامنه‌ای و هم در بخشنامه وزیر صنعت، از عبارت مواد و کالای "مصرفی" استفاده شده و مشخص نیست که دایره دربرگیری این اصطلاح شامل چه بخشی از محصولات آمریکایی خواهد شد.

حسن روحانی در سفر اخیر خود به نیویورک و در دیدار با جمعی از مدیران اقتصادی و تجاری آمریکا گفته بود که "تهران برای حضور شرکت‌های آمریکایی منعی قایل نیست و این شرکت‌ها نیز می‌توانند در فضایی رقابتی از شرایط پساتحریم، برای سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری به ایران بهره بگیرند".

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به موانع سرمایه‌گذاری و حضور شرکت‌های آمریکایی در ایران تاکید کرده بود که این موانع و مخالفت‌ها پایدار نخواهد ماند.

XS
SM
MD
LG