لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

روحانی: به طور رسمی از آمریکا شکایت کردیم


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی می‌گوید که ایران "به طور رسمی" از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران چهارشنبه، ۲۶ خرداد در مراسم "افطار با خانواده شهدا" با تکرار این موضوع که دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران بر اثر "بی‌احتیاطی" در دسترس آمریکا قرار گرفته، گفت: "دیروز به طور رسمی شکایت خود را در دیوان دادگستری بین‌المللی به ثبت رساندیم و این شکایت را تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهیم کرد."

آقای روحانی همچنین عنوان کرد که حکم صادر شده علیه ایران "غیرقانونی" است و "معلوم نیست" که کشته شدن آمریکایی‌ها در لبنان چه ارتباطی به ایران دارد.

دیوان عالی فدرال آمریکا روز اول اردیبهشت، حکم پیشین دادگاه‌های این کشور مبنی بر پرداخت حدود دو میلیارد دلار غرامت را از محل دارایی‌های توقیف شده ایران در ایالات متحده تایید کرد. این مبلغ به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی که ایران در آنها مسئول شناخته شده است تعلق خواهد گرفت.

این شکایت‌ها علاوه بر بمب‌گذاری پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ که به کشته شدن ۲۴۱ آمریکایی منجر شد، شامل بمبگذاری برج‌های خبر در عربستان در سال ۱۹۹۶، حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، و دیگر حملات تروریستی است که ایران در آنها به تامین منابع مالی و یا تسهیل انجام آن حملات متهم شده است.

مقامات ایران به این حکم اعتراض کرده و حسن روحانی و سایر مقامات دولتی می‌گویند که اقدام بانک مرکزی ایران در دوره محمود احمدی نژاد و سپرده گذاری در یک بانک آمریکایی، امکان توقیف این اموال را از سوی دادگاه‌های آمریکا فراهم کرده است.

XS
SM
MD
LG