لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

وزیر دفاع ایران: موشک عماد "کاملا متعارف" است


وزیر دفاع ایران اعلام کرد که موشک عماد "کاملا متعارف" است و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه "هیچ محدودیتی" را نخواهد پذیرفت.

دفاع حسین دهقان، وزیر دفاع ایران از آزمایش موشک عماد یک روز پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری رویترز خبر داد نهاد ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل این آزمایش موشکی را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دانسته است.

به گزارش ایرنا، وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه درباره دلایل انجام آزمایش موشکی عماد گفت: "می‌خواستیم یک چیز را به دنیا بگوییم که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خود عمل می کند و هیچکس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی‌تواند برای ملت و کشور ما تعیین تکلیف کند."

به گفته آقای دهقان از روز پذیرش توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران "حتی یک لحظه، یک روز، یک ساعت" آزمایش‌های مختلف تسلیحاتی را به تاخیر نینداخته و "رزمایش‌ها، کارهای تولیدی و پژوهشی" را محدود نکرده است.

وزیر دفاع ایران تاکید کرد: "برای دفاع از کشور هرگونه سلاح و تجهیزات متعارف را که لازم باشد طراحی، تولید و عملیاتی خواهیم کرد."

بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت ایران از فعالیت‌در خصوص تولید موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی که در آن از تکنولوژی بالیستیک استفاده شده باشد، منع شده است.

آزمایش موشک عماد در مهر ماه امسال موجی از اعتراض را در میان کشورهای غربی برانگیخت و وعده بررسی این موضوع را در شورای امنیت داده‌اند.

XS
SM
MD
LG