لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

ظریف: دیوار بی‌اعتمادی ایران و آمریکا کوتاه‌تر شده است


جواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا نقشی اساسی در مذارکرات هسته‌ای داشتند - عکس:آرشیو
جواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا نقشی اساسی در مذارکرات هسته‌ای داشتند - عکس:آرشیو

وزیر امور خارجه ایران در سخنانی در شهر مونیخ آلمان، برقراری رابطه ایران و آمریکا را امکان‌پذیر دانست و گفت "دیوار بی‌اعتمادی" بین دو کشور کوتاهتر شده است.

محمدجواد ظریف به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه میهمان نشستی در حاشیه کنفرانس امنیت مونیخ بودند.

آقای ظریف در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال برقراری روابط بین تهران و واشنگتن گفت "ما در شرایطی هستیم که امکان پذیر هست. زیرا توافق اتمی فرصتی را برای هر دو طرف فراهم آورده تا دیوار بلند ۴۰ سال گذشته عدم اعتماد کوتاه‌تر شده و به نظر من ایران سهم خود را زودتر از موعد هم در مورد توافق انجام داد."

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت "به نظر من برای ایالات متحده هم خوب است اگر حسن نیت خود را نشان دهد و نه به عنوان تعهد حقوقی، بلکه به عنوان تضمین به مسئولیت خود عمل کند."

اظهارنظر آقای ظریف درحالی عنوان شده که پیش از این آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چندین بار تکرار کرده که مذاکره با آمریکا صرفا در قالب مذاکرات اتمی بوده و به سایر مسائل گسترش نخواهد یافت.

با این حال حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو ایران اواخر آبان ماه و پیش از نخستین سفر خود به اروپا در این مقام، گفته بود "توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهان و ایران می تواند به روابط بهتر میان تهران و واشنگتن و در نهایت بازگشایی سفارت خانه های دو کشور منتهی شود."

وی همچین گفت که اگر آمریکا خواستار از سرگیری رابطه با ایران است، تهران "انتظار دارد قبل از احیای روابط دیپلماتیک، آمریکا از ایرانی ها عذرخواهی کند."

XS
SM
MD
LG