لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

حسن روحانی: برای از سرگیری روابط، آمریکا باید از ایرانی ها عذرخواهی کند


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

رئیس جمهوری ایران می گوید اگر آمریکا خواستار از سرگیری رابطه با ایران است، جمهوری اسلامی ایران "انتظار دارد قبل از احیای روابط دیپلماتیک، آمریکا از ایرانی ها عذرخواهی کند."

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در آستانه نخستین سفر به اروپا در چند مصاحبه با رسانه های خارجی درباره چشم انداز از سرگیری رابطه ایران و آمریکا و توافق هسته ای و رفع تحریم ها اظهاراتی کرده است.

حسن روحانی می گوید برای از سر گیری روابط، آمریکا باید از ایرانی ها عذرخواهی کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

آقای روحانی در گفت و گو با روزنامه کوریره دلا سرا ایتالیا در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال بازگشایی سفارتخانه ها گفت: "توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهان و ایران می تواند به روابط بهتر میان تهران و واشنگتن و در نهایت بازگشایی سفارت خانه های دو کشور منتهی شود."

با این حال روحانی تاکید کرد: "انتظار دارد قبل از احیای روابط دیپلماتیک، آمریکا از ایرانی ها عذرخواهی کند."

این اظهارنظر آقای روحانی قبل از سفر او به فرانسه و ایتالیا صورت گرفته است.

در حالی آقای روحانی "عذرخواهی" را شرط ایران برای از سرگیری روابط با آمریکا مطرح کرده که پیش از این آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در چند سخنرانی پیاپی، هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

روابط ایران و آمریکا از بعد گروگانگیری دیپلمات های آمریکا در تهران قطع شد. دانشجویان موسوم به پیروان خط امام با اشاره به سابقه دخالت دولت آمریکا در سرنگونی دولت محمد مصدق در سال ۱۳۳۲، در سال ۵۸ به اتهام توطئه آمریکایی ها علیه انقلاب سال ۵۷، سفارت این کشور را اشغال کردند.

از آن زمان عدم رابطه دو کشور با فراز و فرود هایی همراه شد که اوج اختلاف دو کشور در ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری ایران بر اثر شلیک موشک آمریکایی بود.

با اینحال در ده سال اخیر ایران و آمریکا در موضوعاتی چون عراق و افغانستان با یکدیگر گفت و گوهایی داشته اند.

همچنین مادلین البرایت و هیلاری کلینتون، دو وزیر امورخارجه سابق آمریکا، درباره نقش آمریکا در سرنگونی دولت مصدق عذرخواهی کرده اند.

ایران و آمریکا در دو سال اخیر، در زمینه پرونده هسته ای، مذاکرات فشرده ای داشتند.

XS
SM
MD
LG