لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

روحانی: برقراری رابطه بدون تنش بین ایران و آمریکا امکان پذیر است


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در رم، پایتخت اینالیا، پیش از پرواز به فرانسه گفت برقراری رابطه ای غیرخصمانه و بدون تنش بین ایران و آمریکا امکان پذیر است.

آقای روحانی گفت: کلید این کار در واشنگتن است و در تهران نیست. اگر این کلید در تهران بود من حتما از آن استفاده می کردم، اما متأسفانه در واشنگتن است و آنها باید از این کلید استفاده کنند.

رئیس جمهوری ایران همچنین اتهامات عنوان شده از سوی غرب را دایر بر اینکه ایران اعتبار مالی سازمان های تروریستی و گروه های ستیزه گر گوناگون را تأمین می کند تکذیب و رد کرد.

روحانی در حال انجام سفری چند روزه به اروپا است.

با اینحال، مقام های آمریکایی احتمال عادی سازی روابط با ایران را در آینده ای نزدیک محتمل نمی دانند. از زمان گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در ایران، رابطه دو کشور قطع شده است.

با اینکه در ماههای اخیر دیدارهای مقام های دو کشور در حد وزرای خارجه رایج شده، اما هر دو کشور احتمال عادی سازی رابطه در آینده ای نزدیک را رد می کنند.

رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا به تازگی گفته اند ایران برغم توافق هسته ای با غرب، همچنان از گروه های تروریستی همچون حزب الله حمایت می کند.

به گفته کارشناسان، این مانع بزرگی در عادی سازی رابطه دو کشور است.

XS
SM
MD
LG