لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

اوباما و روحانی تلفنی صحبت کردند


عکسی که کاخ سفید از زمان مکالمه تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی منتشر کرده است.
عکسی که کاخ سفید از زمان مکالمه تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی منتشر کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران طی یک مکالمه تاریخی در مناسبات تیره دو کشور در بیش از سی سال گذشته، روز جمعه تلفنی گفت‌وگو کردند و از جمله درباره تلاش برای حل نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران تبادل نظر کردند.

اول باراک اوباما در آغاز سخنرانی از قبل اعلام نشده اش در کاخ سفید، از وقوع این مکالمه خبر داد و درباره آن اطلاع‌رسانی کرد.

آقای اوباما درباره مکالمه اش با آقای روحانی گفت:‌ «من در مکالمه با آقای روحانی بر آنچه که در نیویورک گفته بودم تاکید کردم. هرچند در مسیر پیش رویمان موانع مهمی وجود دارد و موفقیت تضمین نمی شود، معتقدم که می توانیم به یک راه حل جامع برسیم.»

یک مقام ارشد دولتی آمریکا گفت کاخ سفید روز جمعه مطلع شد که آقای روحانی خواستار صحبت با باراک اوباما پیش از ترک نیویورک است.

این مکالمه تقریبا ۱۵ دقیقه بود و از طریق مترجم صورت گرفت و در آغاز آقای روحانی پیروزی آقای روحانی در انتخابات ایران را تبریک گفت.

مقام دولتی فوق گفت کاخ سفید توئیت های حسن روحانی درباره اوباما و قدردانی از میهمان نوازی رئیس جمهوری و مکالمه تلفنی با او را مشاهده کرده است.

آقای اوباما گفت وی و رئیس جمهوری ایران تیم های خود را به «ادامه فوری همکاری» هماهنگ با ۵+۱ برای رسیدن به توافق ترغیب کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت حتی با وجود سابقه بی اعتمادی میان ایران و آمریکا، گام هایی که تاکنون برداشته شده می تواند امید به حل مناقشات برسر برنامه اتمی ایران را پررنگ کند.

اوباما گفت:‌ «ما چالش های روبرو را می دانیم. این حقیقت که این اولین مکالمه میان روسای جمهوری ایران و آمریکا از سال ۱۳۵۷ تاکنون است، بی اعتمادی میان کشورهای ما را نشان می دهد، اما در عین حال نشان دهنده عبور از آن تاریخ دشوار نیز هست.»

ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش تاکید کرده و اتهامات غرب مبنی بر این که تهران در تلاش برای تولید سلاح اتمی است رد کرده است. تحریم های اقتصادی کشورهای غربی بویژه بر نفت صادراتی ایران و نظام بانکی، لطمه اقتصادی بزرگی به ایران وارد کرده است.

باراک اوباما در سخنانی که پس از مکالمه تلفنی با آقای روحانی در کاخ سفید ایراد کرد گفت «زمینه توافق» وجود دارد اما تعهد ایران نیز اقداماتی بامعنی، شفاف و قابل اتکا خواهد بود که می تواند ایران را از فشار تحریم های اقتصادی خلاص کند:‌ «ما موظف به انجام دیپلماسی هستیم و فرصتی استثنایی داریم تا با رهبری جدید در ایران به جلو پیش برویم.»

مقام دولتی آمریکا گفته است که در صورت کمک به حل مسئله هسته ای ایران، رئیس جمهوری آمریکا بازهم با آقای روحانی مکالمه مستقیم خواهد داشت.

این مقام آمریکایی گفت دیدار میان جان کری و محمد جواد ظریف، وزیران خارجه ایران و آمریکا در نیویوک «فضایی مثبت» برای مکالمه تلفنی روسای جمهوری دو کشور فراهم ساخت.

او گفت آمریکا درباره مکالمه اخیر میان آقایان روحانی و اوباما با دیگر دولت ها از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل و همچنین اعضای کنگره آمریکا در تماس بود.

این مقام آمریکایی گفت با توجه به اظهارنظرهای ایران درباره اسرائیل، این کشور حق دارد که «مشکوک» باشد اما آمریکا تلاش می کند در جهت برآوردن منافع امنیتی آمریکا، اسرائیل و جهان حرکت کند.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا «تحریم های سخت» را عامل کشاندن رئیس جمهوری اسلامی ایران تا پای تلفن و مکالمه با آقای اوباما توصیف کرد و تاکید کرد که فشارها باید ادامه یابد.

در ویدئوی زیر، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درباره مکالمه تلفنی‌اش با حسن روحانی سخن می‌گوید. این ویدئو زیرنویس فارسی دارد:


XS
SM
MD
LG