لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

خامنه‌ای: شعار "مرگ بر آمریکا" خطاب به مردم آمریکا نیست


تصویری از راهپیمایی ۱۳ آبان ۱۳۹۲ در وبسایت رهبر جمهوری اسلامی
تصویری از راهپیمایی ۱۳ آبان ۱۳۹۲ در وبسایت رهبر جمهوری اسلامی

رهبر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که منظور از شعار "مرگ بر آمریکا" مرگ بر "ملت آمریکا" نیست بلکه به معنای مرگ بر "سیاست‌های آمریکا" است.

آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه روز ۱۳ آبان که در ایران "روز ملی مبارزه با استکبار جهانی" نام گرفته در جمع تعدادی از دانشجویان و دانش‌آموزان سخنرانی کرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که "شعار مرگ بر آمریکای ملت ایران" دارای "پشتوانه قوی عقلانی" است و منظور از این شعار، "مرگ بر ملت آمریکا" نیست؛ بلکه این شعار یعنی "مرگ بر سیاست‌های آمریکا و مرگ بر استکبار".

او همچنین گفت که این شعار مطابق با قانون اساسی ایران است.

در نخستین ۱۳ آبان پس از توافق هسته‌ای، بحث شعار "مرگ بر آمریکا" در فضای سیاسی ایران جنجالی شده و روز یکشنبه نیز ۱۹۲ نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کردند که "شعار مرگ بر آمریکا" نماد جمهوری اسلامی ایران است و کنار گذاشته نخواهد شد.

از سوی دیگر حسین کاشانی‌پور، رئیس ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان در یک نشست خبری عنوان کرد آن‌ها که برجام را آغازی بر "پایان مرگ برآمریکا" دانستند علم کافی ندارند.

او همچنین خطاب به رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که "شعار مرگ بر آمریکا" و "استکبارستیزی" باعث ایجاد شغل و امنیت می‌شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی امسال خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود مردم ایران تاریخ پرافتخار و ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند اما شعار "مرگ بر آمریکا" در ایران اشتغال‌زایی نمی کند و ایران را امن‌تر نمی‌کند.

پیش از این حسن روحانی، شهریور ماه در گفتگو با برنامه پرمخاطب ۶۰ دقیقه شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا گفته بود که شعار "مرگ بر آمریکا" که در ایران سرداده می‌شود، خطاب به مردم آمریکا نیست و مردم ایران به مردم آمریکا احترام می‌گذارند.

XS
SM
MD
LG