لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

روحانی: "مشکلات ایران و آمریکا با دست دادن حل نمی‌شود"


روحانی در جمع برخی از مدیران رسانه‌های آمریکایی
روحانی در جمع برخی از مدیران رسانه‌های آمریکایی

حسن روحانی عنوان کرد که "موانع" میان ایران و آمریکا، یک شبه برداشته نخواهد شد و نیازمند "زمان، تدبیر و اقدامات سازنده" است.

رئیس‌جمهوری ایران در عین حال گفت که زمانی تصور نشستن وزرای خارجه ایران و آمریکا دور یک میز هم دور از ذهن بوده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز جمعه در جمع تعدادی از مدیران و خبرنگاران رسانه‌‌های آمریکایی حضور پیدا کرد. ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت گزارش داده که در این جلسه مباحثی درباره رابطه ایران و آمریکا و نقش ایران و روسیه در تحولات سوریه مطرح شده است.

پس از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره آینده روابط ایران و آمریکا مطرح شده است. در این بین رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده که "اجازه مذاکره" به طور موردی و فقط درباره موضوع هسته‌ای صادر شده بود و ایران در زمینه‌های دیگر با آمریکا مذاکره نمی‌کند.

در سفر سال ۱۳۹۲ آقای روحانی به آمریکا، روسای جمهوری ایران و آمریکا برای نخستین بار تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایرنا، آقای روحانی در جلسه با روزنامه‌نگاران آمریکایی احتمال مذاکره با آمریکا درباره موضوع سوریه را منتفی ندانست اما گفت که پیش شرط آن، برداشته شدن کامل تحریم‌ها است.

همچنین از رئیس‌جمهوری ایران سوال شد که چرا حتی حاضر نیست با رئیس‌جمهوری آمریکا دست بدهد و روحانی در پاسخ گفت: "ممکن است برخی فکر کنند اکنون راه روابط ایران و آمریکا هموار شده و برخی هم فکر کنند این دو کشور نمی‌توانند هرگز با هم رابطه داشته باشند. برخی هم فکر کنند اگر دو نفر با هم دست دهند دیگرهمه چیز تمام می‌شود. خوشبینی و بدبینی صرف، نفعی ندارد. البته باید واقع‌بین بود و به منافع مشترک و آینده نگاه کرد."

به گفته خبرنگار طرح کننده این سوال، ملاقات اوباما و روحانی ممکن است به طور "اتفاقی" در راهروهای سازمان ملل رخ بدهد چرا که ملاقات این دو رئیس‌جمهوری در برنامه رسمی باراک اوباما نیست. کاخ سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرده بود که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، برنامه‌ای برای ملاقات با حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل ندارد.

آقای روحانی همچنین با اشاره به "اختلافات و خصومت‌های زیاد" میان ایران و آمریکا عنوان کرد که "به جای ملاقات و دست دادن، باید بیشتر دنبال این باشیم که چگونه مسایل را برای آینده حل و فصل کنیم و راه حل بیابیم."

به گفته آقای روحانی، بین او و رئیس‌جمهوری ایالات متحده "گاهی نامه رد و بدل می‌شود" اما مساله مهمتر این است که به برداشتن موانع فکر شود؛ "قطعا" این کار یک شبه نخواهد بود و نیازمند "زمان، تدبیر و اقدامات سازنده" است.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و آمریکا به رغم دور از ذهن بودن، گفت: "مشکلات ایران و آمریکا با دست دادن حل نمی‌شود؛ نگرش‌ها و عملکردها باید عوض شود."

روحانی و ظریف در نشست توسعه پایدار
روحانی و ظریف در نشست توسعه پایدار

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره شعار مرگ بر آمریکا در ایران توضیح داد که مردم ایران با مردم آمریکا دشمن نیستند بلکه "از سیاست‌های آمریکا ناراضی‌اند" و این شعار، "مخالفت با سیاست‌های آمریکا به ویژه در خاورمیانه است".

روحانی: ائتلافی بین ایران و روسیه علیه داعش وجود ندارد

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که ایران و روسیه برای مبارزه با گروه موسوم به "دولت اسلامی" در سوریه ائتلافی تشکیل نداده‌اند.

به گزارش رویترز رئیس‌جمهوری ایران گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شخصاً به او گفته مسکو خواستار ایفای نقش فعال‌تری در مبارزه با گروه‌های افراطی در منطقه است.

با این حال آقای روحانی عنوان کرد که ائتلافی میان ایران و روسیه در موضوع مبارزه با تروریسم در سوریه نمی‌بیند.

آقای روحانی که از نخستین ساعات روز جمعه به وقت تهران، در نیویورک حضور دارد برای شرکت و سخنرانی در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر کرده است.

او در روز نخست سفر خود پس از دیدار با مدیران و خبرنگاران رسانه‌‌های آمریکایی، در مراسم تصویب سند نشست سران توسعه پایدار شرکت کرد.

XS
SM
MD
LG