لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

وزارت خارجه آمریکا: «حکم زندان نرگس محمدی نگران کننده و غیرقابل توجیه است»


وزارت خارجه آمریکا حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی، فعال حقوق بشر را نگران کننده و غیرقابل توجیه خواند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا، با اشاره به گزارش‌هائی مبنی بر وخامت حال خانم محمدی در زندان گفت که با توجه به این شرایط، صدور این حکم سنگین قابل توجیه نیست.

آقای تونر از دولت ایران خواست خانم محمدی را بدلایل نوعدوستانه آزاد کند.

اتحادیه اروپا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد زندانی شدن نرگس محمدی نشانه نگران کننده‌ای از وضعیت حقوق بشر در ایران است و آزادی بیان و مبارزه صلح آمیز باید مورد تشویق قرار گیرد نه تنبیه.

خانم محمدی پیش از این به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شده بود. این حکم به تازگی توسط دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی٬ وقتی چند مورد حکم در مورد متهمی صادر می‌شود٬ طولانی‌ترین حکم صادر شده ملاک قرار می‌گیرد٬ به این ترتیب حکم ده سال زندان برای این فعال حقوق بشر مقرر خواهد شد.

نرگس محمدی که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد٬ مبتلا به دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی است و به گفته پزشکان عوارض این دو بیماری در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG