لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

تایید حکم ۱۰ سال زندان نرگس محمدی در دادگاه تجدیدنظر


نرگس محمدی فعال مدنی در کنار دو فرزندش که اکنون در فرانسه و نزد پدرشان زندگی می‌کنند
نرگس محمدی فعال مدنی در کنار دو فرزندش که اکنون در فرانسه و نزد پدرشان زندگی می‌کنند

حکم سنگین ده سال زندان برای نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

خانم محمدی پیش از این به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شده بود.

وبسایت کانون مدافعان حقوق بشر روز چهارشنبه ۷ مهر گزارش داد که حکم صادر شده برای نرگس محمدی٬ سخنگو و نائب رئیس این کانون در دادگاه تجدیدنظر نیز «عینا» تایید شده است.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی٬ وقتی چند مورد حکم در مورد متهمی صادر می‌شود٬ طولانی‌ترین حکم صادر شده ملاک قرار می‌گیرد٬ به این ترتیب حکم ده سال زندان برای این فعال حقوق بشر مقرر خواهد شد.

به گفته تقی رحمانی٬ فعال سیاسی و همسر خانم رحمانی٬ دادگاه تجدیدنظر پیش از موعد دریافت مدارک از سوی وکلای نرگس رحمانی رای خود را صادر کرده است.

تقی رحمانی: آیا عادلانه است یک فعال حقوق بشری مثل نرگس محمدی به ۱۰سال محکوم شود؟

آقای رحمانی پیش از این به صدای آمریکا گفته بود که این حکم سنگین صادر شده "انتقام‌جویی" و نشانه مخالفت جدی دستگاه قضایی با فعالیت‌های حقوق بشری است.

نرگس محمدی که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد٬ مبتلا به دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی است و به گفته پزشکان عوارض این دو بیماری در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید می‌شود.

او بارها در زندان دچار شوک عصبی شد و در حالی که با دستبند و پابند به تخت بسته شده بود در بیمارستان بستری شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از صدور حکم در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی٬ آن را شوکه‌کننده خوانده و از دستگاه قضایی ایران خواستار آزادی این فعال حقوق بشر شده بود.

XS
SM
MD
LG