لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

نرگس محمدی به ۱۶ سال زندان محکوم شد


انتقال نرگس محمدی از زندان به بیمارستان در سال ۹۱
انتقال نرگس محمدی از زندان به بیمارستان در سال ۹۱

نرگس محمدی، فعال مدنی و نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۶ سال زندان محکوم شد.

این فعال حقوق بشر که به تازگی از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان "قهرمان آزادی اطلاع‌رسانی" مورد تقدیر قرار گرفته، در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. این رای در دادگاه بدوی صادر شده و هنوز خانم محمدی می تواند تقاضای تجدیدنظر کند.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی می گوید محکومیت خانم محمدی ده سال است.

اشاره آقای رحمانی به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی است که می گوید در مورد تعدد جرم، هرگاه عناوین ارتکابی بیشتر از سه جرم نباشد، رعایت حداکثر مجازات تعیینی اعمال می‌شود. بنابراین با این تجمیع، خانم محمدی اگر این حکم قطعی شود، ده سال در زندان خواهد بود.

تقی رحمانی، فعال ملی مذهبی و همسر نرگس محمدی در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت که ۱۰ سال از این حکم به اتهام راه‌اندازی و مدیریت کمپین لگام(کارزار لغو گام به گام اعدام) صادر شده است درحالی که خانم محمدی تنها عضو این کمپین بوده و در بیانیه هیئت موسس نامی از او نیامده است.

همچنین یک سال به زندان به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" و ۵ سال زندان به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد تبلیغ علیه نظام" صادر شده است.

آقای رحمانی این حکم سنگین را "انتقام‌جویی" توصیف کرده و گفته که نشانه مخالفت جدی دستگاه قضایی با فعالیت‌های حقوق بشری است.

این فعال مدنی مبتلا به دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی است و به گفته پزشکان عوارض این دو بیماری در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید می‌شود.

او بارها در زندان دچار شوک عصبی شد و در حالی که با دستبند و پابند به تخت بسته شده بود در بیمارستان بستری شد.

XS
SM
MD
LG