لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

گفتگوی ایران و آمریکا پیش از مذاکرات وین آغاز شد


ویلیام برنز، قائم مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
ویلیام برنز، قائم مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

گفتگوهای مستقیم دیپلمات‌های ارشد ایران و آمریکا بر سر نحوه پیشبرد دور جدید مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران روز دوشنبه در وین، پایتخت اتریش، در حضور نماینده اتحادیه اروپا آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، نشست سه‌جانبه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده، پس از ملاقات و ناهار کاری ظریف و اشتون، عصر دوشنبه درهتل کوبورگ وین آغاز شد.

این دومین دور از گفتگوهای مستقیم مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی است که پیش از آغاز گفتگوهای ایران و گروه ۱+۵ انجام می‌شود. اولین دور از گفتگوهای دو طرف دوشنبه و سه‌شنبه هفته گذشته (۱۹ و ۲۰ خرداد) در ژنو برگزار شد و عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران آن را «مثبت و سازنده» توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، در دیدار امروز طرفین درخصوص محورها و موضوعات مطرح در گفتگوهای رسمی هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و شش قدرت جهانی، به منظور ازسرگیری روند تهیه متن توافق جامع و نهایی در باره برنامه هسته‌ای ایران، مشورت و تبادل‌نظر خواهند کرد.

آخرین دور گفتگوهای هسته ای ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با هدف تهیه پیش نویس توافق نهایی، پس از سه روز مذاکرات فشرده در وین، روز ۲۶ اردیبهشت ماه بدون آن که به نتیجه ای برسد پایان یافت.

گفتگوهای هستهای ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، قرار است از امروز، دوشنبه ۲۶ خرداد ماه، در وین از سر گرفته شود و طبق برنامه اعلام شده تا ۳۰ خرداد ادامه خواهد داشت. این گفتگوها، پنجمین دور از مذاکرات ایران و غرب پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران در خرداد ۱۳۹۲ خواهد بود.

ویلیام برنز، فرد شماره دو دستگاه دیپلماسی ایالات متحده پس از جان کری وزیر امور خارجه است که بنا بر گزارش ها، مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا که منجر به توافق هسته ای موقت ایران و غرب در آذر ماه سال گذشته شد را هدایت کرد. وی به زبان های عربی، فرانسه و روسی مسلط است و از سیاستمداران و دیپلمات‌های بسیار موفق آمریکایی است.

خبرگزاری رویترز در دی ماه سال ۹۲، پس از انتشار اخباری مبنی بر انجام گفتگوهای محرمانه میان تهران و واشنگتن در باره فعالیت‌های هسته ای تهران، انتخاب آقای برنز توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و جان کری وزیر امور خارجه این کشور برای سرپرستی آن گفتگوها را انتخابی هوشمندانه دانست.

به گفته رویترز هنری کیسینجر، سیاستمدار برجسته و وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، بیل برنز را قاطع، قابل اعتماد، هوشمند، مصمم و منظم توصیف کرده و گفته است به رویکردهای سیاسی و دیپلماتیک آقای برنز اطمینان دارد.

آقای کیسینجر همچنین در گفتگو با خبرگزاری رویترز افزود که وی به ندرت ممکن است به قضاوت سیاستمدار یا دیپلماتی تا این حد اطمینان داشته باشد و به آن اهمیت دهد.
XS
SM
MD
LG