لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

عراقچی: مذاکرات ایران و آمریکا در فضای مثبت برگزار شد


مذاکرات مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در ژنو، پیش از دور بعدی گفتگوهای هسته ای - ۱۹ و ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
مذاکرات مستقیم نمایندگان ایران و آمریکا در ژنو، پیش از دور بعدی گفتگوهای هسته ای - ۱۹ و ۲۰ خرداد ۱۳۹۳


سرپرست هیات مذاکره کننده ایران با اشاره به گفتگوهای روز دوشنبه در ژنو سوئیس میان دیپلمات های ارشد ایران و ایالات متحده آمریکا، که یک هفته پیش از آغاز دور بعد مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی آغاز شد، گفت مذاکرات ایران و آمریکا در «فضایی مثبت و سازنده» برگزار شد.

به گفته عباس عراقچی در این گفتگوها، که حدود ۵ ساعت طول کشید، «موضوعات مطرح شده در مذاکرات هسته ای مورد مشورت و رایزنی قرار گرفت». خانم هلگا اشمیت معاون سیاسی کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار حضور داشت.

آقای عراقچی پیشتر به خبرنگاران گفته بود پس از دیدار نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا، هیات های ایرانی و آمریکایی گفتگوهای دوجانبه خود را آغاز خواهند کرد.

مقام های ایران و ایالات متحده روز شنبه اعلام کردند که قصد دارند پیش از آغاز دور بعدی گفتگوهای هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی، جهت هماهنگی بیشتر طی روزهای دوشنبه و سه شنبه (۱۹ و ۲۰ خرداد ماه) با یکدیگر در ژنو دیدار و گفتگو کنند.

از جزئیات گفتگوهای روز اول هنوز خبری منتشر نشده است، اما به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای عراقچی روز دوشنبه پس از ورود به ژنو در جمع خبرنگاران گفت «هنوز فاصله ها میان ایران و ۱+۵ در موضوعات مختلف وجود دارد و برای نزدیک شدن دیدگاهها باید تلاش بسیاری شود و طرف های ما باید تصمیمات سختی بگیرند.»

آقای عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزارت امور خارجه ایران، سرپرستی هیات مذاکره کننده ایران را به عهده دارند و ویلیام برنز، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا و وندی شرمن معاون، امور سیاسی وزارت خارجه ایالات متحده نیز سرپرستی هیات آمریکایی را به عهده دارند.

آقای برنز، فرد شماره دو دستگاه دیپلماسی ایالات متحده پس از جان کری وزیر امور خارجه است که بنا بر گزارش ها، مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا که منجر به توافق هسته ای موقت ایران و غرب در آذر ماه سال گذشته شد را هدایت کرد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر خارجه ایران همچنین روز گذشته با بیان این که «بیشتر تحریم ها توسط آمریکا اعمال شده و سایر کشورهای عضو ۱+۵ در آن دخالتی نداشته اند»، گفته بود موضوع تحریم ها یکی از موارد مورد بحث با طرف آمریکایی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفر هیات آمریکایی به ژنو و ملاقات با هیات ایرانی نشان دهنده تمایل واشنگتن به شکستن بن بست موجود در پرونده هسته ای ایران است. این خبرگزاری به نقل از یک مقام آمریکایی که نامی از او نبرده است می نویسد «ما در مقطع حساسی قرار داریم

این مقام آمریکایی در ادامه به رویترز می گوید «برای آن که واقعا و بطور جدی بسنجیم که آیا می توانیم به یک راه حل دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته ای آن کشور دست پیدا کنیم، معتقدیم باید بطور فعال، روند دیپلماسی را پیگیری کنیم.»

به گزارش ایرنا، دیدارهایی دوجانبه ای بین نمایندگان ایران با اعضای مختلف گروه ۱+۵ نیز تنظیم شده است که غیر از دیدارهای امروز و فردا در ژنو، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نیز نشستی دوجانبه بین مذاکره کنندگان ایرانی و نمایندگان روسیه در شهر رم ایتالیا برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG