لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

عراقچی پس از مذاکره با آمریکا: اختلافات باقی است


عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، مذاکرات دو روزه با هیات آمریکایی را سخت و فشرده، اما در فضایی مثبت توصیف کرد و گفت اختلافات هنوز به قوت خود باقی است، اما مشورت ها ادامه پیدا خواهند کرد.

هیات های ایرانی و آمریکایی با ترکیبی از مقام های وزارت خارجه و کارشناسان هسته ای دو کشور، روزهای دوشنبه و سه شنبه برای آنچه مشورت و تبادل نظر برای رفع اختلافات در مذاکرات هسته ای خوانده شد، با یکدیگر مذاکره کردند.

در این مذاکرات، هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز حضور داشت.

ماه گذشته، دور چهارم گفتگوهای هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین، بدون پیشرفت به پایان رسید و طرفین امیدوار هستند با برگزاری نشست های دوجانبه، شرایط را برای پیشرفت دور بعدی مذاکرات که قرار است از ۲۶ خرداد ماه در وین برگزار شود، فراهم کنند.

آقای عراقچی سه شنبه شب درباره نزدیک به ۱۲ ساعت مذاکره با هیات آمریکایی در ژنو گفت: «تبادل نظرهای خوبی انجام شد که در آستانه دور بعدی مذاکرات در وین مفید بود». او تبادل نظرها را «خوب» توصیف کرد اما گفت که «اختلافات باقی مانده اند و مشورت ها ادامه پیدا خواهد کرد».

در این مذاکرات، ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، سرپرستی هیات آمریکایی را به عهده داشت.

در همین ارتباط، ماری هارف، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز در پایان روز اول مذاکرات هیات های ایران و آمریکا، هدف این گفتگوها را «مشورت» برای بررسی مسائل عمده، پیش از مذاکرات هفته آینده شش قدرت جهانی با ایران توصیف کرد.

او گفت که مذاکرات اتمی در یک «مقطع حیاتی» قرار دارد و زمان زیادی برای مذاکرات اتمی باقی نمانده و پیشرفت کافی نیز حاصل نشده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ برای برگزاری دور پنچم مذاکرات هسته ای به منظور تهیه پیش نویس توافق نهایی آماده می شوند. مهلت شش ماهه تعیین شده در توافق موقت آذر ماه سال گذشته برای این منظور، ۲۰ ماه ژوئیه (۲۹ تیر) به پایان می رسد و احتمال دارد طرفین مهلت رسیدن به توافق نهایی را ۶ ماه دیگر تمدید کنند.

کشورهای غربی می گویند هدف از برنامه هسته ای ایران دستیابی به تسلیحات هسته ای است، اما ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

هیات مذاکره کننده ایرانی چهارشنبه نیز با دیپلمات های ارشد فرانسوی در ژنو دیدار خواهد کرد و عصر همان روز دیداری در رم با هیات روسی به سرپرستی سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه خواهد داشت.

هانس دیتر لوکاس نماینده آلمان در مذاکرات ۱+۵ نیز ۲۵ خرداد به تهران سفر خواهد کرد تا پیش از برگزاری نشست وین با مقام های وزارت خارجه ایران گفت و گو کند.

XS
SM
MD
LG