لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

در آستانه هزارمین روز بازداشت ژیو وانگ، وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی آمریکائیان زندانی در ایران شد


در آستانه هزارمین روز بازداشت ژیو وانگ، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد.

مورگان اورتگاس، جمعه ۱۳ اردیبهشت با بازنشر پیام توئیتر فارسی وزارت خارج آمریکا از جمهوری اسلامی خواست شهروندان آمریکایی که ناعادلانه در ایران زندانی شده یا ناپدید شده‌اند را فورا آزاد کند.

پیام توئیتر فارسی صدای آمریکا که به مناسبت هزارمین روز بازداشت ژیو وانگ منتشر شده، شامل یک طرح گرافیکی اثر همسر آقای وانگ است که در آن ضمن به تصویر کشیدن همسر خود در زندان و نوشتن تاریخ رویدادهای مهم بازداشت او، کلماتی نظیر بشریت، مهربانی، صلح، عشق و خانواده را به فارسی و انگلیسی نوشته است.

آقای وانگ برای مطالعه روی پروژه تحقیقاتی در مورد حکومتداری و دیوانسالاری در دوران قاجار به ایران سفر کرده بود اما دو سال پیش به اتهام جاسوسی بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در راستای شروط دوازده گانه آمریکا برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها از مقامات تهران خواسته است که زندانیان آمریکایی دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

آقای پمپئو دی ماه گذشته در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگانهای آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و تلویحا گفت که گروگان گیری از همان ابتدا با تاریخ جمهوری اسلامی ایران عجین بوده است.

علاوه بر آقای وانگ، مایکل وایت، از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، و باقر و سیامک نمازی، آمریکائیان ایرانی تبار نیز در ایران زندانی هستند.

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، که به عنوان کارشناس فن آوری اطلاعات به دعوت جمهوری اسلامی برای شرکت در سمیناری به تهران سفر کرد، نیز به اتهام جاسوسی بازداشت و محاکمه شد.

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف بی آی نیز ۱۲ سال پیش که برای تحقیق در یک پرونده قاچاق سیگار به جزیره کیش رفته بود، ناپدید شد. مقامات آمریکا معتقدند که جمهوری اسلامی از سرنوشت آقای لوینسون اطلاع دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG