لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

رئیس کل بانک مرکزی ایران راهی آمریکا شد


ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران
ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران

رئیس کل بانک مرکزی ایران در راس هیاتی بلندپایه شامل برخی معاونان و مدیران این بانک، برای شرکت در نشست مشترک بهاره گروه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در ایالات متحده آمریکا، عازم واشنگتن شد.

نشست مشترک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، هر سال در دو نوبت بهار و پائیز، و با حضور رؤسای بانک‌های مرکزی و مقام‌های ارشد اقتصادی و مالی کشورهای عضو در واشنگتن پایتخت ایالات متحده برگزار می‌شود. هر سه سال یک بار نیز یکی از کشورهای عضو به عنوان میزبان نشست سالانه تعیین می‌شود.

نشست بهار امسال در روزهای ۱۵ تا ۲۱ آوریل (۲۶ فروردین تا اول اردیبهشت ماه) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، این نشست فرصت مناسبی برای ملاقات مقام‌های ایرانی با رؤسای کل بانک‌های مرکزی و اعضای هیات‌های اعزامی سایر کشورها به منظور افزایش همکاری‌های بانکی و اقتصادی دوجانبه خواهد بود.

سفر ولی‌الله سیف به آمریکا، در حالی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی ایران، به دلیل فعالیت‌های اتمی آن کشور از سوی ایالات متحده آمریکا تحت تحریم قرار گرفته است. آمریکا و همپیمانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز درصدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است؛ اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

با این حال ایران و شش قدرت جهانی، از جمله ایالات متحده، پس از بیش از یک سال گفتگوهای فشرده دیپلماتیک، روز سیزدهم فروردین ماه به تفاهمی سیاسی درباره اجزای اصلی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند، که تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) باید نهایی شود.

این نخستین بار نیست که رئیس کل بانک مرکزی و برخی مقام‌های بلندپایه اقتصادی ایران در این نشست‌ها شرکت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG