لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

ابعاد جدیدی از مخالفت ها با قرارداد شرکت آمریکایی بوئینگ با ایران


سهراب احمری در مقاله ای در وال استریت جورنال با عنوان «پروازهای هواپیمایی ملاها به سوریه تقویت می شود» با اشاره به اینکه هواپیمایی ایران‌ ایر قرارداد خرید ۸۰ هواپیمای مسافربری با شرکت بوئینگ امضا کرده است، می نویسد این قرارداد که در نتیجه برجام امکان پذیر شده، از خطاهای اخلاقی و استراتژیک کابینه اوباما در امضای برجام است.

آقای احمری اشاره می کند که این هواپیماها به رژیمی فروخته می شود که از هواپیماهای مسافربری برای پرواز به سوریه و کمک به رژیم بشار اسد استفاده می کند. به عقیده او، واکنش کاخ سفید با بحران سوریه از بی واکنشی آنها بدتر بوده است.

نویسنده در ادامه می گوید، باراک اوباما با امضای توافق هسته ای ایران، متحدان خود در خاور میانه را قربانی کرده و قدرت را به دست «قصابان» حلب داده است.

روزنامه شیکاگو تریبیون نیز در مقاله ای با عنوان «گروه اسرائیلی از دادگاه آمریکا خواست تا قرارداد فروش بوئینگ را متوقف کند» درخواست یک سازمان غیردولتی مدافع اسرائیل به نام مرکز حقوقی «شورای هادین»را نقل می کند، که از یک دادگاه فدرال در ایالت ایلینوی تقاضا کرده است از اجرای قرارداد شانزده میلیارد و ششصد میلیون دلاری بوئینگ با ایران جلوگیری کند.

به گفته این گروه، رژیم ایران باید نخست میلیون ها دلار خسارت به خانواده های افرادی بپردازد،که به دست شبه نظامیان مورد حمایت این رژیم کشته شده اند .

ورونیک دروگی در مقاله ای در «نیو آمریکن» با عنوان «آیا بانک صادرات-واردات آمریکا قرارداد بوئینگ با ایران را ممکن خواهد ساخت؟» می نویسد، قراردادی که بوئینگ با ایران امضا کرد، پیامد مستقیم توافق هسته ای دولت پرزیدنت اوباما با ایران است.

به نوشته خانم روگی، در حالی که این قرارداد برای شرکت بوئینگ درآمدزا خواهد بود، اما چنین قراردادی اجرای وعده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، مبنی بر عوض کردن توافق با ایران را سخت تر می کند. در صورت تعلیق برجام، شرکت بوئینگ با ادعای اینکه این اقدام به کارگران آسیب می رساند، دعوای سختی را آغاز خواهد کرد.

شرکت بوئینگ ذینفع شماره یک بانک صادرات-واردات آمریکا است که با مالیات شهروندان آمریکایی، به مشتریان خارجی وام می دهد.

* برگردان فارسی این مقاله ها تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG