لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

تداوم اعتصاب غذای ۲۹ زندانی سیاسی کرد ارومیه


نمایی از ورودی زندان مرکزی ارومیه
نمایی از ورودی زندان مرکزی ارومیه

اعتصاب غذای ۲۹ زندان سیاسی کرد محبوس در زندان ارومیه که از روز ۲۹ آبان ماه در اعتراض به وضعیت بد زندان، رفتارهای غیرانسانی و عدم تفکیک جرایم آغاز شد، با وجود تهدید ماموران امنیتی به حمله به بند ۱۲ و همینطور تبعید آنها، پس از گذشت حدود دو هفته همچنان ادامه دارد.

وبسایت کمپین بین‌المللی حقوق ‌بشر در ایران، در گزارشی در همین زمینه نوشت ماموران زندان، این زندانیان را تحت فشار گذاشته تا به اعتصاب خود پایان دهند. هرانا، خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز چند روز پیش از حضور گارد ویژه در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه و تهدید اعتصاب کننده‌ها خبر داده بود.

کمال حسینی خبرنگار آزاد و فعال حقوق بشر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت وضعیت جسمی زندانیان اعتصاب کننده، غیر از دو نفر از آنها، فعلا مناسب گزارش شده، اما نگرانی‌هایی در مورد تداوم اعتصاب غذای این زندانیان سیاسی کرد و وضعیت سلامتی آنها وجود دارد.

به گفته آقای حسینی مقامات زندان ارومیه تاکنون با خواسته‌های اعتصاب کنندگان موافقت نکرده‌اند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بند زندانیان سیاسی است. ظرفیت این بند ۵۰ نفراست، اما در حال حاضر ۸۰ زندانی را در خود جای داده، که ۵۰ نفراز آنها زندانیان دارای جرایم عمومی، چون قتل یا قاچاق مواد مخدر، هستند.

این در حالی است که بنا بر گزارش‌ها، زندانیان سیاسی جدیدی که به زندان ارومیه منتقل می‌شوند را به بندهای زندانیان عمومی فرستاده‌اند.

تراکم زندانیان در زندان‌های مختلف ایران باعث شد که رئیس سازمان زندان‌های ایران چندی پیش، با ابراز تردید در باره سودمندی مجازات زندان، از این موضوع انتقاد کند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر به نقض حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران معترض هستند؛ در عین حال می‌گویند حکومت ایران به «سرکوب سازمان یافته» اقلیت‌های قومی و مذهبی می‌پردازد. اتهامی که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران آن را رد می‌کنند.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG