لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

گزارش ديده‌بان حقوق بشر از حبس غيرقانونی ده‌ها نفر در زندان‌های کرج


نمایسس از قسمتی از زندان قزل حصار کرج
نمایسس از قسمتی از زندان قزل حصار کرج

سازمان ديده‌بان حقوق بشر در گزارشی ضمن اعلام این که ده‌ها نفر در ایران به دلیل استفاده از حقوق بنیادی خود در زندان بسر می‌برند، از مقام‌های ایران خواست که آنها را «بدون قید وشرط» آزاد کنند.

این سازمان که مقر آن در شهر نيويورک آمریکا است، در گزارش جدید ۵۹ صفحه‌ای خود که روز سه‌شنبه منتشر شد، پرونده ۱۸۹ نفر از افرادی که در سه زندان شهر کرج محبوس هستند، را بررسی کرده و می‌گوید که ده‌ها نفر از آنها بطور غيرقانونی زندانی هستند.

بر اساس این گزارش ۶۳ نفر از آنها تنها به دليل ابراز عقيده، يا استفاده از حق برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز بازداشت و روانه زندان شده‌اند و ۳۵ نفر ديگر نیز به اتهام‌ ارتکاب به جرائم مرتبط با اقدامات تروريستی به مرگ محکوم شده‌اند، که به باور این سازمان، نقض فاحش قوانین و ضوابط مربوطه، بر روی رند دادرسی‌ها تاثیر منفی گذاشته است.

اين نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر همچنین می‌افزايد دو کشيش مسيحی، دو نوکيش مسيحی، ۹ روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نويس و ۷ وکيل پرونده‌های مربوط به حقوق بشر، از جمله محمد سيف‌زاده از همکاران شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل، نیز هم‌اکنون در زندان‌های کرج محبوس هستند.

ديده‌بان حقوق بشر در ادامه گزارش خود می‌نویسد يکی از اتهام‌هایی که بر مبنای آن ده‌ها بهايی زندانی شده‌اند، «ترويج فساد روی زمين» است.

بنابر اين گزارش، در ميان زندانيان کرج، فعالان سنی و مبلغان مذهبی که به اجرای بنيادگرايانه احکام مذهب تسنن باور دارند نیز ديده می‌شوند که بسياری از آنها از اقليت‌های کرد و بلوچ ايرانی هستند، اما گزارش شده که اتباع خارجی نيز در ميان آنها ديده شده است.

به گفته مقام‌های قضایی و اطلاعاتی ايران، اين افراد به اتهام اقدام به عمليات مسلحانه يا تهديد امنيت ملی کشور دستگیر و محاکمه شده‌اند.

ديده‌بان حقوق بشر و دیگر نهادهای مدافع حقوق بشر، بارها از ایران خواسته‌اند که زندانی‌های سیاسی را آزاد کند و از اجرای احکام اعدام، خودداری کند.

XS
SM
MD
LG