لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

یک نماینده پارلمان آرژانتین: هواپیمای توقیفی «مأموریت اطلاعاتی» داشته‌ است


تصویری از هواپیمای توقیفی بوئینگ ۷۴۷ در اختیار خط هوایی امتراسور ونزوئلا - رویترز
تصویری از هواپیمای توقیفی بوئینگ ۷۴۷ در اختیار خط هوایی امتراسور ونزوئلا - رویترز

یک نماینده پارلمان آرژانتین با ارائه شکایتی به دادگاه خواستار انگشت‌نگاری از خدمه هواپیمای ونزوئلایی و «مقابله با محور تهران-کاراکاس» شد.

ژراردو میلمان، نماینده مجلس سفلی آرژانتین، که خود پیشتر موضوع توقیف این هواپیما را رسانه‌ای کرد، خواستار اتخاذ رویه‌ای سختگیرانه‌تر و مقابله با محور تهران-کاراکاس شد.

این نماینده که عضو کمیسیون اطلاعاتی پارلمان نیز هست در گفت‌وگویی که با خبرگزاری رویترز داشت مدعی شد که هواپیمایی که در روزهای اخیر با پنج سرنشین ایرانی و ۱۴ سرنشین ونزوئلایی در این کشور توقیف شده «براساس داده‌های ما ماموریت اطلاعاتی در آرژانتین را دنبال می‌کرده‌است.»

اگرچه مقامات آرژانتینی هنوز به‌طور رسمی توقیف این هواپیما را تایید نکرده‌اند اما مقامات وزارت کشور آرژانتین اسنادی را در اختیار رویترز قرار داده‌اند که حاکی از آن است که مقامات آرژانتین نسبت به برنامه و اهداف این پرواز سوءظن دارند.

مقامات آرژانتینی به درخواست رویترز برای ارائه توضیحاتی بیشتر در این خصوص پاسخ نداده‌اند. مقامات ونزوئلایی هم از توضیح درباره توقیف این پرواز و علت آن طفره رفته‌اند.

ایران روز یکشنبه تایید کرد که مقامات آرژانتینی این هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ را توقیف کرده‌اند.

امیرحسین ذوالانواری، مدیر روابط عمومی شرکت ماهان، به خبرگزاری ایرنا گفته است: «مالکیت این هواپیما یک سال است که واگذار شده و به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده است» و در اجاره شرکت هواپیمایی نیست. ذوالانواری نامی از شرکت ونزوئلایی نبرد.

رویترز می‌نویسد که مشخص نیست که آیا این هواپیما در فهرست هواپیماهای ایرانی تحت تحریم شده ایالات متحده قرار دارد یا خیر.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر از ده سال قبل به دلیل پشتیبانی از نیروهای قدس سپاه پاسداران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

پیشتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی، به نقل از رئیس سازمان هواپیمایی کشور گزارش داده بود که «بر اساس همکاری دو طرفه میان ایران و ونزوئلا، کروی پروازی برای آموزش به خلبانان و گروه پروازی ونزوئلایی حضور داشتند.»

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم های آمریکا هستند، روابط نزدیکی دارند. دو کشور روز شنبه یک برنامه همکاری ۲۰ ساله امضا کردند.

XS
SM
MD
LG