لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

رونمایی از موشک و سیستم‌های رادار جدید در ایران


آرشیو
آرشیو

ارتش ایران طی مراسمی از یک موشک زمین به هوا و دو سامانه رادار جدید رونمایی کرد که می‌گوید دفاع آن کشور را در برابر «دشمنان» تقویت خواهد کرد.

مراسم روز سه‌شنبه تنها یک هفته بعد از آن برگزار شد که ایران اعلام کرد یک پهپاد جاسوسی اسرائیل را سرنگون کرده است. بنا به گزارش‌ها، پهپاد اسرائیلی برفراز تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز مستقر شده بود.

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء، گفته موشک جدید موسوم به «تلاش-۳» قادر است هدف‌هایی را در ارتفاع بالاتر از پیش نشانه‌گیری کند؛ ولی بُرد آن را مشخص نکرده است. به گفته سرتیپ اسماعیلی، در اختیار داشتن موشک جدید به معنای آن است که ایران دیگر به سامانه موشکی اس - ۳۰۰، که روسیه در پی تحریم‌های بین‌المللی ارسال آن به ایران را متوقف کرده، نیازی ندارد. تهران در سال ۱۳۸۶ قراردادی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای خرید موشک‌های اس- ۳۰۰ با روسیه امضا کرد.این موشک قادر است هواپیما یا موشک را در هوا رهگیری کند.

اما سه سال بعد، مسکو براساس قطعنامه سازمن ملل در مورد تحریم برنامه هسته‌ای ایران، قرارداد را لغو کرد.

تهران برای لغو قرارداد درخواست غرامت کرده است.

سرتیپ اسماعیلی هنگام رونمایی تلاش-‌ ۳ گفت: «دشمنان دیدند که ما با پهپاد آن‌ها چه کردیم.» وی همچنین گفت سیستم رادار «آرش- ۲» می‌تواند پهپادهای کوچک را از فاصله ۱۵۰ کیلومتری رهگیری کند، و رادار «کیهان» قادر است موقعیت موشک و پهپاد را بیابد.

ایران غالباً برای نمایش توان دفاعی‌اش در مقابله با تهدید حمله خارجی به تأسیسات اتمی‌اش مراسمی برگزار می‌کند.

XS
SM
MD
LG