لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

سپاه پاسداران: مبدا پرواز پهپاد اسرائیلی، یکی از کشورهای منطقه بود


فرمانده هوا فضای سپاه میگوید که بیشتر بدنه پهپاد اسرائیلی نابود شده است
فرمانده هوا فضای سپاه میگوید که بیشتر بدنه پهپاد اسرائیلی نابود شده است

یک روز پس از سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین(پهپاد) در اطراف شهر نطنز، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه، مبدا پرواز این پهپاد را «یکی از کشورهای منطقه» دانست.

امیر علی حاجی زاده، روز دوشنبه، نوع این پهپاد را «هرمس» و برد پرواز آن را تا شعاع ۸۰۰ کیلومتری اعلام کرد که با یکبار سوختگیری تا ۱۶۰۰ کیلومتر هم قادر به پرواز است. همین برد عملیاتی پهپاد باعث شد تا او مبدا پرواز را یکی از کشورهای منطقه بداند نه اسرائیل .

سپاه پاسداران ایران، روز یکشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای از هدف قراردادن یک پهپاد اسرائیلی در حومه نطنز خبر داده بود.

به گفته حاجی زاده، این پهپاد مجهز به دو دوربین است و امواج رادار را جذب می‌کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت که خبر ورود این پهپاد بوسیله شبکه یکپارچه پدافند کشوری که مسئولیت آن با ارتش است، اعلام شد و این پهپاد پس از رهگیری، با موشک زمین به هوای پدافند نیروی هوافضای سپاه سرنگون شد.

حاجی زاده در این خبر، که از سوی خبرگزاری‌های ایران منتشر شد، گفته بود که ایران، در واکنش به این اقدام، «تسلیح کرانه باختری» را سرعت خواهد بخشید. این جمله بعدا از متن این خبر در خبرگزاری‌ها، حذف شد.

واکنش سخنگوی وزرات امور خارجه ایران

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اشاره به خبر سرنگونی یک پهپاد اسرائیلی، آن را نقض تمامیت سرزمینی و تعرض به حریم ایران دانست. به گفته افخم، ایران حق خود می‌داند که در مقابل نقض آشکار تمامیت سرزمینی، اقدام دفاعی متناسب داشته و موضوع را در سطح مراجع حقوقی و بین‌المللی پیگیری کند.

اسرائیل هنوز نسبت به این موضوع واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG