لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

روز دانشجو در ایران؛ قالیباف و زاکانی معترضان را «قداره‌بند» و «گروه فشار» نامیدند


تصویری از اعتراضات دانشجویی در ایران - آرشیو
تصویری از اعتراضات دانشجویی در ایران - آرشیو

هم‌زمان با ادامه اعتراضات در دانشگاه‌های سراسر ایران و در آستانه روز دانشجو، شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی در برخی دانشگاه‌ها حضور یافتند و سخنرانی کردند. این در حالی است که اظهارات برخی مقامات با واکنش‌های دانشجویان معترض به چالش کشیده شد.

بنا بر گزارش‌ها، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۵ آذر در دانشگاه تربیت مدرس، جمهوری اسلامی ایران را کشوری «قوی» دانست که به گفته او با وجود «هر توطئه‌ای» در مقابل «براندازی» ایستاده است.

رئیس قوه مقننه جمهوری اسلامی معترضان را «دشمن قداره‌بند از درون کشور» نامید که به گفته او «بر زخم‌های کهنه که ناشی از ضعف‌های مدیریتی و ندانم‌کاری‌های امثال» خودش است، استفاده کرده‌اند.

قالیباف گفت که جمهوری اسلامی «باید تحول اساسی را دنبال» و «حکمرانی نو و نوسازی حکمرانی» را اجرا کند. او همچنین تأکید کرد: «باید آماده باشیم و با یک تحول، مسائل اقتصادی را حل کنیم.»

پیش‌تر در اسناد فاش شده توسط گروه هکری بلک ریوارد اظهاراتی درباره طرحی عنوان شد که از سوی دفتر رهبر جمهوری اسلامی مسئله «اصلاحات اساسی و تغییرات ساختاری در نظام حکمرانی کشور» را آغاز کرده و پی‌گیری می‌کند، اما «هنوز مشخص نیست» علی خامنه‌ای «دقیقا روی چه موضوع‌هایی» تاکید دارد و چه «قسمت‌هایی مدنظرشان است که این اتفاق بیافتد، فعلا در مرحله جمع‌آوری نظرات و بررسی‌ها است.»

هم‌زمان با سخنرانی‌های مقامات جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها، اعتراضات دانشجویی نیز برپا بود و از جمله ده‌ها دانشجوی معترض در دانشگاه خواجه‌نصیر تهران راهپیمایی کردند و شعار «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» دادند.

«امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه»؛ شعار دانشجویان خواجه نصیر؛ ۱۵ آذر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:16 0:00

در آستانه روز دانشجو، هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، نیز در دانشگاه علامه حضور یافت و دانشجویان را «سرمایه» کشور نامید که «ایران به اندیشه‌های» آنها نیاز دارد.

او با این ادعا که «شورای نگهبان توجه ویژه‌ای به حقوق مردم دارد»، گفت: «ما خودمان باید مشکلات‌مان را حل کنیم و نمی‌توان امید به دیگران داشت.»

هم‌زمان با حضور سخنگوی شورای نگهبان در دانشگاه علامه، اعتراضات دانشجویان در آن دانشگاه نیز برقرار بود.

روز سه‌شنبه همچنین علیرضا زاکانی، شهردار تهران، با حضور در دانشگاه شریف در پاسخ به دانشجویی که گفته بود «این چه نظامی است که سر تا پایش فاسد است»، با خشم، دانشجویان معترض را «خائن» دانست، چرا که به گفته او «فحش می‌دهد به ارکان نظام.»

زاکانی ادعا کرد که دانشجویان معترض «چاقو» به دانشگاه برده‌اند و گفت: «شما گروه فشارید.»

او همچنین گفت که ایده انقلابی دارد و وقتی یک دانشجو گفت «ما می‌خواهیم انقلاب کنیم، ولی شما نمی‌گذارید» با تمسخر گفت: «انقلاب شما که بچه‌بازی است. بنشین بابا! وقتی می‌خواهی اسم انقلاب را ببری، گلویت را خوب بمال تا در گلویت گیر نکند.»

هم‌زمان با حضور زاکانی، شمار قابل توجهی از دانشجویان با تجمع در محوطه دانشگاه صنعتی شریف به حضور او اعتراض کردند.

اعتراض دانشجویان به حضور زاکانی، شهردار تهران در دانشگاه شریف؛ ۱۵ آذر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:11 0:00

روز سه‌شنبه همچنین غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، هم با اعضای «تشکل‌های دانشجویی» در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب دیدار کرد.

از زمان شروع اعتراضات اخیر در ۲۵ شهریور ماه در پی کشته شدن مهسا امینی، دانشگاه‌های سرتاسر کشور مرکز تجمعات اعتراضی دانشجویان و اساتید بوده‌اند و حمله شبانه ماموران امنیتی به دانشگاه صنعتی شریف در اوایل مهرماه موجی از واکنش‌های بین‌المللی را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG