لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۳

ادامه بازداشت دانشجویان هم‌زمان با گسترش دامنه اعتراضات در دانشگاه‌های ایران


اعتراضات سراسری، دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، سه‌شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری، دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، سه‌شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱

منابع خبری و حقوق بشری ایران از بازداشت شماری دیگر از دانشجویان در استان‌های مختلف هم‌زمان با ادامه اعتراضات در دانشگاه‌ها خبر می‌دهند.

بنا بر گزار‌ش‌های حقوق بشری و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در روز چهارشنبه ۹ آذر، تعدادی از دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی کردستان، علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه پیام نور ساوه، دانشگاه‌های آزاد ساری و واحد شمال تهران بازداشت شده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده است که شایان پاداش، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و دانشجوی رشته‌ دندانپزشکی آن دانشگاه، روز سه‌شنبه ۸ آذر در محوطه‌ دانشگاه توسط نیروهای امنیتی ربوده شده، و تاکنون از وضعیت او و نهاد بازداشت‌کننده‌ اطلاع دقیقی در دست نیست.

شایان پاداش
شایان پاداش

همچنین گزارش شده است که سینا نعیمی، دانشجوی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی کردستان، نیز ظهر یک‌شنبه ۶ آذر حدود توسط نیروهای امنیتی داخل محوطه دانشگاه بازداشت شده است.

بنا بر گزارش‌ها، علیرضا پورصفر دانشجوی مهندسی هوا فضا و فعال دانشجویی دانشگاه خواجه‌نصیر که نیمه‌شب هفتم آبان ضمن تفتیش منزل و ضبط تمامی لوازم الکترونیک، توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد، با گذشت بیش از یک ماه، همچنان در بازداشت است، در حالی که طبق ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری، قرار بازداشت موقت تنها یک ماه اعتبار دارد.

علاوه بر این، گزارش شده است که سمیع آسریس، دانشجوی سال آخر پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و اهل اشنویه که ۲۹ آبان پس از خروج از خوابگاه چمران با حمله نیروهای لباس شخصی بازداشت شده، در بند امنیتی زندان مرکزی ارومیه در بازداشت اطلاعات سپاه است و پی‌گیری‌های خانواده و نزدیکانش برای آزادی او بی‌نتیجه مانده است.

سمیع آسریس
سمیع آسریس

گزارش‌های حقوق بشری حاکی از این است که علی ابراهیمی دانشجوی فلسفه دانشگاه تهران ورودی ۱۴۰۰ نیز یک‌شنبه ۲۹ آبان در راه بازگشت از محل کار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به زندان تهران بزرگ (فشافویه) انتقال داده شده است.

همچنین، مریم دریسی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور ساوه، که روز ۲۳ مهر در کازرون از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و هشت روز را در سلول انفرادی اطلاعات سپاه گذرانده بود، در دادگاه‌هایی که روزهای ۲۳ و ۲۵ آبان بدون حضور وکیل برگزار شد به سه سال حبس تعزیری محکوم شده و به قید کفالت و وثیقه به طور موقت آزاد شده است.

مریم دریسی
مریم دریسی

در رویدادی دیگر، شوراهای صنفی دانشجویان کشور از احکام تعلیق برای شماری از استادان دانشگاه‌ها خبر داده است.

دکتر شمسی عباسعلی‌زاده، استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در حکمی «تا اطلاع ثانوی» از حضور در دانشگاه و فعالیت‌های آموزشی منع شده‌ است. علت این حکم، گزارش حمایت دکتر عباسلعلی‌زاده از دانشجویان و اعتراضات دانشجویی و‌ حضور‌ در تجمع پس از درگذشت آیلار حقی در بیرون دانشگاه عنوان شده است.

بنا بر آخرین گزارش‌های حقوق بشری، در این دور از اعتراضات سراسری ایران، تاکنون دست‌کم ۱۸ هزار و ۱۸۵ تن از جمله ۵۷۶ دانشجو بازداشت شده‌اند و اعتراضات دانشجویی دست‌کم در ۱۴۳ دانشگاه جریان داشته است.

XS
SM
MD
LG