لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران «دخالت‌ فراوان نهادهای امنیتی-اطلاعاتی» را محکوم کرد


تحصن دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در اعتراضات سراسری سال گذشته. آرشیو
تحصن دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در اعتراضات سراسری سال گذشته. آرشیو

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در بیانیه‌ای با انتقاد شدید از «دخالت فراوان نهادهای امنیتی-اطلاعاتی» نسبت به «تعرض به ساحت دانشگاه و زوال تدریجی وجوه علمی» آن هشدار داد.

این بیانیه با اشاره به تلاش جریان‌هایی برای تضعیف استقلال دانشگاه از همان ابتدای انقلاب یادآور شده است: «یکی از بزرگترین اقدامات این جریان‌ها سپردن امور مهمی از آموزش عالی و دانشگاه مانند امور سیاست‌گذاری و به ویژه جذب هیأت علمی و انتصاب روسای دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.»

در این بیانیه، دخالت در روند ملال آور انتخاب وزیر علوم، سلب اختیار از دانشگاه در جذب اعضای هیأت علمی، محدود کردن اختیارات وزارت علوم، دخالت فراوان نهاد‌های امنیتی اطلاعاتی در رابطه با مباحث درون دانشگاه، و تلاش در امنیتی کردن نهاد دانشگاه، از جمله مشکلات عدیده دانشگاه‌های کشور از ابتدای انقلاب عنوان شده است.

بیانیه به نامه منتسب به احمد وحیدی، وزیر کشور، به سازمان امور اداری و استخدامی کشور اشاره می‌کند که در آن، «اعضای هیأت علمی به عنوان بزرگترین عامل ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱» معرفی شده‌اند.

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در این بیانیه هشدار داده که تداوم روند کنونی، «نه تنها عواقب ناگوار برای کشور و توسعه و پیشرفت آن در بر خواهد داشت بلکه اهداف و خواست مداخله‌گران انحصارطلب را نیز عملی نخواهد کرد.»

این نهاد صنفی در پایان بیانیه خود خواهان بازگرداندن استقلال و حیثیت علمی دانشگاه، کنار گذاشتن نگاه امنیتی و حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه، دلجویی از اساتید مورد تعرض واقع شده، و خودداری جدی از احضار اساتید و دانشجویان شده است.

برخی اساتید و شوراهای دانشجویی ایران از اخراج و تعلیق شماری از اساتید دانشگاه‌های شریف، تهران و طباطبایی خبر داده اند.

روند برخورد از جمله حذف، تعلیق، اخراج و بازنشستگی اجباری استادان منتقد یا غیر هم‌سو با سیاست‌های حکومتی که در سالیان گذشته ادامه داشته، پس از اعتراضات سراسری سال گذشته تشدید شده است.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور اخیرا از فشارهای شدید بر شماری از اساتید دانشگاه‌های کرمان، بهشتی، طباطبایی، تهران، اصفهان و مشهد خبر داده و آن را در راستای «تصفیه اساتید همراه با دانشجویان» ارزیابی کرده بود.

بر پایه جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سیستم «رتبه بندی شانگهای»، وضعیت شماری از ‌دانشگاه‌های ایران از جمله دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی‌شریف، نسبت به سال گذشته میلادی تنزل یافته است.

XS
SM
MD
LG