لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

یک استاد دانشگاه شریف، جذب مخفیانه پانزده هزار استاد همسو با حکومت را «فاجعه» خواند


استاد دانشگاه
استاد دانشگاه

در ادامه تلاش جمهوری اسلامی برای یکدست کردن فضای دانشگاه‌‌های کشور، یک استاد دانشگاه از جذب مخفیانه پانزده هزار «عضو هیات علمی همسو» با نظام خبر داد.

علی شریفی زارچی، استاد دانشگاه شریف، در صفحه اکس (توئیتر سابق) با اشاره به انتشار سندی دولتی نوشته که فرآیند استخدام این اساتید به صورت سهمیه‌ای، فوری و خارج از چارچوب علمی آغاز شده است.

این استاد دانشگاه، این رخداد را «فاجعه» خوانده و سکوت جامعه علمی در این باره را «خیانت به ایران» دانسته است.

علی شریفی زارچی، عضو هیئت علمی بیوانفورماتیک و هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف، از جمله استادانی بود که سال گذشته و در پی حمایت از دانشجویان معترض، از سوی ماموران امنیتی احضار شد.

استادان منتقد یا غیر همسو با سیاست‌های حکومتی در سالهای گذشته همواره با فشارهای امنیتی، اخراج، تعلیق یا بازنشستگی اجباری مواجه بوده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور نیز به تازگی در کانال تلگرامی خود از فشارهای شدید بر شماری از اساتید دانشگاه‌های کرمان، بهشتی، طباطبایی، تهران، اصفهان و مشهد خبر داده و آن را در راستای «تصفیه اساتید همراه با دانشجویان» ارزیابی کرده است.

این شورای صنفی روز جمعه ۲۷ مردادماه در تازه‌ترین نمونه از «سرکوب» اساتید، از اخراج مهدی خویی، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه طباطبایی، خبر داده است.

در واکنش به این خبر، انجمن علمی-دانشجویی جامعه‌شناسی دانشگاه طباطبایی در بیانیه‌ای از اخراج مهدی خویی و همزمان «تسخیر» صندلی‌های هیئت علمی دانشگاه‌ها به وسیله اساتید «رانتی و بی‌سواد» انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG