لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

معاون وزیر کشور: نرخ بیکاری در ۱۱ شهر ایران بیش از ۴۰ درصد است


معاون وزیر کشور: نرخ بیکاری در ۱۱ شهر ایران بیش ار ۴۰ درصد است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

معاون اجتماعی وزیر کشور ایران می‌گوید نرخ بیکاری در۱۱ شهر ایران بیش از ۴۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی میرباقری این شهرها را در استان‌های لرستان، کرمانشاه، کرمان و سیستان و بلوچستان اعلام کرده است.

آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران که مربوط به پاییز سال ۱۳۹۳ است، نشان می‌دهد متوسط بیکاری در ایران ۱۰ و نیم درصد است.

استان کرمانشاه با بیش از ۱۵ درصد بالاترین و استان مرکزی با ۵ و نیم درصد کمترین نرخ بیکاری در ایران را دارند.

معاون وزیر کشور ایران با اعلام این که با ایجاد قطب‌های اقتصادی در ایران شیب‌های تندی بین مناطق برخوردار و کم برخوردار و گسترش حاشیه نشینی ایجاد شد، گفته است «جمعیت بزر گی از مردم در محیطی زندگی می‌کنند که خدمات و امکاناتشان غیررسمی و دارای ضابطه و قانون نیست، و این موضوع باعث ایجاد مشکلات امنیتی می‌شود.»

گروهی از کارشناسان اقتصادی معتقدند توزیع نامناسب و تمرکز قطب‌های اقتصادی در برخی شهرها و مناطق در کشورهای توسعه نیافته یا درحال توسعه، باعث تفاوت عمده آمار بیکاری در نقاط مختلف یک کشور می‌شود.

احمد علوی اقتصاددان ساکن استکهلم سوئد به بخش فارسی صدای آمریکا گفت «در کشورهای توسعه یافته، توزیع مناسب امکانات اقتصادی و منابع انسانی باعث شده است تفاوت عمده‌ای که در نرخ بیکاری و استانداردهای زندگی در مناطق مختلف کشورهایی مثل ایران دیده می‌شود، وجود نداشته باشد.»

بالا بودن نرخ بیکاری در برخی نقاط ایران، مقامات کشور را بر آن داشته است تا در جستجوی راهی برای حل این مشکل باشند.

معاون وزیر کار ایران پیشتر مشارکت و همکاری بخش خصوصی، کارآفرینان و سرمایه گذاران را برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زا و پایین بردن نرخ بیکاری مؤثر دانسته بود.

معاون وزیر کشور ایران نیز گفته است برای رساندن نرخ بیکاری مناطقی که نرخ بیکاری در آنها بالاست به سطح متوسط کشور، برنامه‌های ویژه‌ای در کمیسیون‌های مربوطه این وزارتخانه تصویب شده است.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG