لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

نهاد حقوق بشری از ایران برای بازداشت و فشار بر شاپرک شجری زاده به سازمان ملل شکایت کرد


شاپرک شجری زاده دو ماه پیش از ایران خارج شد.
شاپرک شجری زاده دو ماه پیش از ایران خارج شد.

بنیاد حقوق بشر در نیویورک شکایت نامه ای علیه بازداشت شاپرک شجری زاده، فعال ایرانی حقوق زنان، به سازمان ملل متحد تسلیم کرد.

این بنیاد در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد، گفته شکایت خود را به «کارگروه» ویژه بازداشت های خودسرانه تسلیم کرده و خواستار تحقیقاتی رسمی در مورد بازداشت و محکومیت این فعال حقوق زنان شده است.

خانم شجری زاده در ۲۰ فوریه امسال در تهران بازداشت و سپس به «بازداشتگاه وزرا» منتقل شد. بنیاد حقوق بشر می گوید بازداشت خانم شجری زاده ناقض چندین ماده «اعلامیه جهانی حقوق بشر» و «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» است.

پیشتر، دادگاهی در تهران خانم شجری زاده، ۴۳ ساله، را به خاطر برداشتن حجاب در ملاء عام به ۲ سال زندان و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم کرد. وی در حال حاضر از ایران خارج شده است.

بنیاد حقوق بشر می گوید او در حین بازداشت به خاطر اینکه اتهام «جاسوس غربی» بودن را رد می کرد، مورد ضرب و جرح و بازجویی های شدیدی قرار گرفت و همچنین در بازداشتگاه وزرا، مقامات به طور زوری به او یک ماده ناشناخته تزریق کردند.

مشاور حقوقی بنیاد حقوق بشر گفته است سلب آزادی خانم شجری زاده نتیجه فعالیت مسالمت آمیز او علیه حجاب اجباری در ایران بوده است و در نتیجه این محکومیت مغایر قوانین بین المللی است.

شکایت این بنیاد در گذشته در خصوص دیگر کشورها منجر به تائید نظر بنیاد و صدور درخواست پرداخت خسارت تحت قوانین بین المللی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG