لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

جمهوری اسلامی می‌گوید با تحقیقات حقوق بشری سازمان ملل همکاری نمی‌کند


ناصر کنعانی - سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی
ناصر کنعانی - سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه گفت ایران با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در سرکوب‌ اعتراضات سراسری در ایران هیچ گونه همکاری نخواهد کرد.

کنعانی گفت در زمینه حقوق بشر، جمهوری اسلامی مشغول عمل کردن «داوطلبانه به مسئولیت خود» است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه سوم آذر به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب درباره سرکوب خشونت‌بار اعتراضات اخیر در ایران رای داد تا در مورد موارد نقض حقوق بشر تحقیق کند.

اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل در سی‌وپنجمین نشست ویژه این نهاد با ۲۵ رای مثبت، شش رای منفی و ۱۶ رای ممتنع، تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب در مورد گزارش‌های «نقض حقوق بشر» در جمهوری اسلامی ایران را تصویب کردند.

جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری «اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای» پیشتر به صدای آمریکا گفت که رای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌تواند زمینه مستندسازی جنایات و پیگرد قضایی رهبران جمهوری اسلامی را فراهم می‌کند.

برادسکی در پاسخ به سوالی درباره همکاری نکردن جمهوری اسلامی با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل گفت: «جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای خنثی کردن این تحقیقات انجام خواهد داد و در نتیجه چنین تلاش‌هایی، منزوی‌تر خواهد شد. اما مردم ایران، ایرانیان خارج از کشور، جامعه مدنی و جامعه بین‌المللی با این تحقیقات همکاری خواهند کرد و این امری است که اهمیت دارد.»

به گفته سازمان حقوق بشری هرانا، از زمان اعتراضاتی که پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد و ادامه دارد، دست‌کم ۴۵۰ نفر از جمله ۶۰ کودک در جریان سرکوب‌ها کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG