لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

نماینده مهاباد در مجلس: چه کسی تیر جنگی به مردم شلیک کرده است؟


مهاباد - اعتراضات سراسری پاییز ‍۱۴۰۰
مهاباد - اعتراضات سراسری پاییز ‍۱۴۰۰

جلال محمودزاده نماینده مهاباد یکشنبه ششم آذر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به کشتار مردم معترض در شهرهای کردنشین از عملکرد دولت انتقاد کرد و خواستار پاسخگویی مسئولان شد. محمودزاده آمار رسمی کشته‌شدگان در مناطق کردنشین را ۱۳ تن و آمار غیررسمی را ۱۰۵ نفر عنوان کرد.

نماینده مهاباد، وقایع روزهای اخیر مهاباد و شهرهای کردنشین را که منجر به «لشکرکشی، امنیتی شدن منطقه و همچنین هجوم نیروهای سرکوب به خانه‌های مسکونی وهمچنین تخریب اموال مردم» شده بود را به حوادث اوایل انقلاب تشبیه کرد و گفت: این رفتارها چه مفهومی دارد؟

این نماینده مجلس خطاب به وزیر کشور گفت: «آقای وحیدی شخص جنابعالی به عنوان رئیس شورای امنیت کشور باید پاسخگوی این وضعیت باشید و برای چندمین بار درخواست داریم کسانی که به مردم تیر جنگی شلیک کردند را شناسایی و به دادگاه معرفی کنید.»

محمودزاده در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از وقوع رفتارهای سرکوبگرانه از سوی نیروهای امنیتی که منجر به کشته شدن کولبران و سوختبران شد، گفت: «بارها از وزیر کشور در کمیسیون شوراها پرسش‌گری کردم اما پاسخ قانع‌کننده‌ای نگرفتم.»

این نماینده مجلس در سخنان خود به مانع‌تراشی رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس برای طرح پرسش‌اش از وزیر کشور در صحن علنی مجلس خبر داد و گفت: از پاسخ‌های وزیر قانع نشدم، اما آقای جوکار رئیس کمیسیون به بنده می‌گوید سوال شما را به صحن نمی‌فرستم وقتی می‌گویم چرا، می‌گوید «برو به رئیس شکایت کن»؛ کجای آئین‌نامه آمده که رئیس کمیسیون می‌تواند سوال ملی نماینده را به صحن نفرستند؟

در واکنش به این سخنان، محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه «این کشور متعلق به مردم است؛ چرا نمی‌گذارید آرامش به مردم برسد و ایجاد دغدغه خاطر برای مردم کنید»، گفت: «باید پاسخ به مردم داد؛ اینکه در آتش اغتشاشات و خشونت و فتنه بدمیم، به نفع کشور و ملت نیست؛ مردم انتظار دارند نمایندگان مشکلات را حل کنند؛ نه اینکه به رسانه‌های بیگانه‌ی سعودی، انگلیس، منافقین و... خوراک داده شود.»

در هفته‌های گذشته بسیاری از مناطق کردنشین ایران، از جمله مهاباد، پیرانشهر، جوانرود شاهد برخورد نیروهای امنیتی و نظامی با معترضان بود. در جریان این اعتراضات نیروهای نظامی و امنیتی به سوی معترضان با گلوله‌های ساچمه‌ای و جنگی شلیک کردند که در پی آن ده‌ها شهروند کشته و زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG